Hlina má výnimočné vlastnosti. Oproti iným druhom omietok netvrdne chemickou reakciou, ale prirodzeným schnutím a hlavne nie je agresívna na pokožku rúk pri práci. To nám dáva množstvo výhod pri manipulácií s ňou.

 

 

Hlinená omietka

 

Hlinená omietka ostáva dlho vlhká a tvárna a práve preto nám dáva možnosť otláčať do povrchu, vyrývať rôzne štruktúry, či už upraviť celkový povrch špongiou, zahladiť hladítkom alebo niektoré časti zdrsniť rydlom. Fantázií sa medze nekladú. Keďže sa hlina dá pri správnom namiešaní s vlákninou nanášať až desať centimetrov hrubá, je možné vytvárať z nej dokonca plastiky.

 

Hlinená omietkaTvorba omietky s využívaním farebnosti

 

Jedinečný charakter hlinených stien podčiarkuje práve ich farebnosť. Pigmentovaná hlina vytvára úplne iný dojem, ako maľovaná omietka. A to nielen kvôli farbe, ale aj odrazu svetla a textúre povrchu.

 

 

Textúrovanie povrchu

 

Keďže hlinená omietka si zachováva dlhý čas plastický (vlhký) stav, môže sa textúrovať rôznymi odtlačkami (špongiou, hrubšou textilnou látkou a pod.), či ryhami za pomoci hrebeňa, vidličky, kefy a rôznych iných predmetov. Tiež možno použiť napríklad listy, mušle, sušené kvety, ktoré sa vtlačia do omietky a následne vytiahnu. V niektorých prípadoch sa napríklad sušené kvety môžu v omietke ponechať a vznikne tak jedinečná dekorácia interiéru.

 

Hlinená omietkaOrnamentovanie

 

Ornamenty sa používajú už tisíce rokov v rôznych kultúrach. Nielenže podčiarkujú estetickosť, ale aj zjednocujú priestor. Naopak, pri použití samostatných ornamentov opticky definujú určité priestorové časti, alebo zdôrazňujú nejaký architektonický detail.

 

Sgrafito

 

Sgrafito je technika, pri ktorej sa nanesú na seba dve rôznofarebné vrstvy hlinenej omietky. Vrchná omietka sa potom špeciálnymi nástrojmi zoškrabáva tak, že odhaľuje spodnú vrstvu a vytvára sa dvojfarebný motív alebo vzor.

 

reliefModelovanie reliéfov

 

Tu sa používa jemná preosiata hlina s vysokým obsahom ílu. Tvary sa vymodelujú a vyformujú a potom prichytia na stenu. Taktiež sa môžu vyformovať rôzne šúľance a pomocou hlinenej kaše sa lepia na stenu tak, ako pri keramike v tvare ornamentu.

 

Mozaika

 

Vzniká vtláčaním iných materiálov do čerstvo nanesenej hlinenej omietky. Najčastejšie sa používajú farebné kamienky, keramické úlomky, obkladačky. Práve pomalé schnutie hlinenej omietky vytvára vynikajúce podmienky na tvorbu mozaiky.

 

 

Môže vás tiež zaujať:

 

Ekologická vnútorná omietka

 

Vonkajšia omietka

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a tipy na tému Omietky

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.natur-am-bau.de, www.malermeister-buelow.de, www.malermeister-koepenick.de, www.orbitz.com