Spoločnosť Guardian Glass vyvinula novú, cenovo priaznivú a spoľahlivú technológiu tienenia okien a dvier. Spoločnosť Guardian Glass pokračuje v pláne vybudovať pilotný závod v Európe, kde spustí výrobu produktu, ktorý má prísť na trh koncom roku 2019.

Patentovaná technológia je v rámci momentálne dostupných produktov tienenia jedinečná. Technológia spoločnosti Guardian Glass bola spočiatku orientovaná na bytové okná a dvere. Na trh bude najskôr uvedená plne integrovaná verzia „zatemnenia“, nasledovať bude verzia pre uchovanie súkromia a napokon verzia s ovládaním solárneho žiarenia.

 

Spoločnosť Guardian Glass predstavuje budúcnosť dynamického tienenia so zatemnením okien či dvier stlačením jediného tlačidla

 

Ako to funguje?    

Nová technológia je šetrná k životnému prostrediu, je prispôsobiteľná a úplne samostatná vo vnútri dvojitého alebo trojitého izolačného skla (IGU). Keďže sa v novej technológii nenachádzajú žiadne mechanické časti, nie je náchylná na mechanické poruchy, ktoré často sprevádzajú iné integrované technológie tienenia. Clona sa aktivuje v priebehu niekoľkých sekúnd tým, že cez vodivé vrstvy prejde slabý prúd, ktorý vytvorí elektrostatické napätie medzi ultra tenkou clonou a povrchom skla. Vďaka extrémne nízkym energetickým nárokom nemusí byť nová technológia pevne zapojená k hlavnému zdroju napätia, ale môže byť napájaná z batérií. Vo vývoji sa už nachádza aj jednotka s nabíjaním prostredníctvom solárnej energie.

 

Clona je vhodná na použitie v domovoch dneška i budúcnosti: možno ju aktivovať manuálnym spínačom, diaľkovým ovládaním či prostredníctvom domácich smart technológií. Automatickým ovládaním možno clonu nastaviť tak, aby reagovala na zmeny vonkajšieho osvetlenia alebo poveternostných podmienok pre väčšie pohodlie. Clonu možno dokonca prispôsobiť aj pre okná či dvere s nepravidelným tvarom.

 

Sheldon Davis, viceprezident pre vedu, technológiu a inovácie v spoločnosti Guardian Glass hovorí: „Táto technológia od spoločnosti Guardian je skutočne prelomová v oblasti inovácie skla. Technológia je na trhu so sklami nová a unikátna. Nová technológia tienenia je v porovnaní s inými zabudovanými technológiami tienenia cenovo priaznivá, má veľmi nízku spotrebu energie a počas používania vstrebe len veľmi málo tepla zo slnečných lúčov. V tejto technológii vidíme obrovský potenciál, najmä v bytových oknách a dverách, nepriehľadných sklách na kúpeľniach a spálňach, strešných oknách a vchodových dverách. V budúcnosti očakávame aj využitie tejto technológie v nebytových priestoroch. Rovnako dôležitý je aj fakt, že táto technológia umožní našim zákazníkom dodržať všetky súvisiace regulácie budov a energetické certifikáty pre sklené aplikácie.“

 

Davis pokračuje: „Negatívom alternatívnych clôn na tienenie, ako sú integrované žalúzie, vonkajšie rolety, rolety strešných okien alebo iné systémy (záclony alebo žalúzie na mieru) sú vysoké výdavky na ich kúpu a montáž, náročný výrobný proces a ich zlé meno z dôvodu neposkytovania úplného zatemnenia či častých porúch.

 

Naša dynamická technológia tienenia dáva používateľom možnosť ovládať sklo, ktoré sa samo osebe stane viac než len bariérou medzi používateľom a vonkajším prostredím. Namiesto toho budú môcť jediným tlačidlom či prostredníctvom aplikácie ovládať slnečné lúče a žiarenie. Naša technológia vytvorí do budúcnosti nové možnosti pre spracovávateľov a montážnikov skla, ktorí sa budú môcť podieľať na novej, inovatívnej technológii tienenia, ktorá dodá ich vlastným výrobkom vyššiu hodnotu.“

 

Guardian Glass vystavuje nové riešenia dynamického tienenia na výstave Glasstec v dňoch 23.- 26. októbra 2018 v Düsseldorfe, Hala 10, Stánok A24.