Viete, že chcete vonkajšie tienenie, no napriek množstvu informácií, ste si stále nevybrali? Poradíme vám, čo by vás malo zaujímať v prípade, že sa stále rozhodujete medzi roletami a clonami. Jednoduché to ale nebudete mať ani potom, ako si vyberiete najvhodnejšie tienenie. Rolety aj screeny sa ďalej delia na tri typy vzhľadom na spôsob montáže a samotnú konštrukciu tienenia.

 

Urobte si v tom jasno hneď teraz

 

1. Chcete úplné alebo iba čiastočné zatienenie interiéru?

 

Jedným z hlavných rozdielov medzi roletami a screenovými clonami je práve miera priepustnosti svetla. Roleta vysunutá z boxu cez celé okno neprepustí dovnútra ani lúč svetla, preto je vhodná na zatienenie spální a detských izieb. Screenová clona vďaka špeciálnej tkanine svetlo čiastočne odráža, čiastočne prepúšťa a umožňuje pritom neustály výhľad von a kontakt s okolím. Je preto častou voľbou v obytných častiach domu, na terasách, zimných záhradách alebo pergolách.

 

Odpovedzte si na týchto 5 otázok pred výberom vonkajších roliet alebo screenov

 

2. Aké veľké okná chcete zatieniť?

 

Pri štandardných rozmeroch okien je možné použiť obidva typy vonkajšieho tienenia. V prípade veľkých okien alebo presklených stien jednoznačne víťazia screenové rolety, ktorými je možné zatieniť plochu až do 20 m2.

 

3. Je vašim zámerom zatieniť interiér, alebo chcete zároveň vyriešiť aj tepelnú izoláciu, odhlučnenie a ochranu okien a majetku?

 

V porovnaní so screenmi ponúkajú vonkajšie rolety všetky spomínané výhody. Vďaka lamelám, ktoré do seba perfektne zapadajú a sú vyplnené PUR penou, obmedzia rolety hluk doliehajúci z ulice, ochránia okná pred nepriazňou počasia a pred vstupom neželaných návštevníkov do domu.  

 

Odpovedzte si na týchto 5 otázok pred výberom vonkajších roliet alebo screenov

 

4. Je pre vás dôležitejší dizajn alebo funkcia tienenia?

 

S ohľadom na architektúru domu a dizajn tienenia je pravdepodobne vhodnejšie použiť iba jeden typ tieniacej techniky. Ak ale uprednostňujete funkčnosť, je možné kombinovať tienenie podľa bodu 1 a 2 (napr. rolety do spální a do screeny obývačky a kuchyne).

 

5. V akej fáze výstavby sa váš dom nachádza?

 

Pre výber vhodného typu tienenia je táto otázka úplne zásadná.

 

  • Hotová stavba vyžaduje techniku určenú pre dodatočnú montáž na fasádu. Túto požiadavku spĺňajú predokenné rolety a všetky typy clon – lockscreen, screen aj cablescreen.
  • Pred začiatkom výstavby alebo rekonštrukcie by ste mali zvážiť použitie zaomietacích roliet alebo clôn lockscreen, pretože sa umiestňujú pod omietku.
  • Najneskôr počas výstavby sa môžete rozhodnúť aj pred nadokenné rolety alebo clony lockscreen, ktoré sa montujú spoločne s oknom. Dôvodom takéhoto postupu je inštalácia roletového boxu do okenného prekladu. 

 

Označenie uvedených produktov sa môže u jednotlivých výrobcov líšiť. Použité názvy produktov zodpovedajú ponuke značky Minirol, ktorých výrobca z Velkej Bíteše sa v oblasti výroby vonkajšieho rolovacieho tienenia na českom trhu pohybuje už viac ako 20 rokov.