Tip od nášho čitateľa pána Miloša:

 

Drevený plot zabezpečuje viac súkromia. Pre Vašu informáciu som sa rozhodol poslať Vám môj príspevok k dreveným plotom, ktoré publikujete o plot zo starých eslingových roliet, ktorého vyobrazenie preposielam v priloženej prílohe. Využil som staré vodítka a staré drevené lamely z červeného smreku, vybrúsené a natreté. Bolo mi ľúto ich spáliť, keďže vydržali 75 rokov, tak ešte tých pár rokov vydržia na plote. Posúďte sami.

 

Plot zo zo starých eslingových roliet

 

V našom rodinnom dome sme nahradili drevené lamely roliet hliníkovým a taktiež vyklápacie pôvodné vodítka pevnými hliníkovými nehlučnými.

Tým sa nám úžasne zlepšil komfort ovládania a zateplenie okien pri silných mrazoch. Pritom ovládací gurtňový mechanizmus a drevený valec ostali pôvodné. Vnútorný priestor betónovej roletovej kazety sme zateplili polystyrénom.

 

Okrem toho som urobil ešte jeden zlepšovák na oknách, ktoré mali zdravé rámy a sú z minulého storočia, ale to už by bolo na ďalší príspevok.

 

Keďže vonkajšie krídla drevených okien boli značne poškodené zanedbanou údržbou, po odrezaní ich pántov na ráme som ich nahradil kompletným eurooknom s dvojsklom, ktorého rám bol opatrený osadením na vlepenie do pôvodného rámu namiesto vonkajších krídiel okna.

 

Týmto spôsobom som z pôvodných okien dostal okná s veľmi dobrými akustickými a tepelnoizolačnými vlastnosťami a s trojsklom, pretože vnútorné krídla okien a medzipriestor medzi eurooknom a vnútorným krídlom ostali v pôvodnom stave.

 

Aj týmto spôsobom sa dá zjednodušiť výmena okien v starých domoch a ušetriť na murárskych prácach pri minimalizovaní neporiadku vo vnútorných priestoroch počas rekonštrukcie.

 

 

 

Čítajte viac:

 

Dekoratívne osvetlenie v záhrade – elektroinštalačné práce

 

Nadčasová krása drevených plotov

 

 

Ďalšie články na tému Ploty

 

1.2.2016© WEBY GROUP Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Autor a foto: Miloš Mazák