Trendové farby roku 2014Biela, biela, biela... to bolo včera. Takto by sme mohli zhrnúť farebnosť roku 2014. Áno, ak ste klasicky založený typ človeka, môžete vsadiť aj na túto farbu. No dnešok je znovuzrodením farebných odtieňov, na ktoré sa za posledných 20 rokov pomaly zabúdalo. V človeku však drieme veľký experimentátor a kde je vôľa – tam je cesta. Nebojte sa „byť iný“. Preneste sviežosť a novú atmosféru do domova a prekvapte tak svojich priateľov a hostí takzvaným „wow“ efektom.

 

 

 

Renesancia modrej a zelenej

Po dlhé roky bola modrá farba spájaná s pocitom chladu a v tomto duchu sa aj využívala. To všetko len preto, že faktor zimy a modrá patrili v našom podvedomí k sebe. Dnes sa však modrá spája s azúrovou oblohou vychytených letovísk, s morom a južnou atmosférou. Pritom stačí tak málo. Kombinovať. Modrá má totiž podľa odborníkov veľmi vážny dopad na psychiku človeka. Kombinovať sa dá s mnohými tónmi iných farieb a odrazu sa docieli celok, ktorý má k pocitu chladu naozaj veľmi ďaleko. Či už je to klasická hnedá a béžová, alebo odvážnejšie – zelená, žltá či oranžová. Modrá, ako základ sa objavuje v bytových trendoch súčasnosti všade. Na stenách, nábytku, bytových doplnkoch aj kuchynských linkách a podobne.

 

Neznamená to, že sa vaša obývačka musí nutne nazývať modrý salón. Postačí, ak sa modrá zjaví v hlavnom zornom poli pri vstupe do miestnosti a váš mozog si povie – aha... No vzápätí vaše oči zaregistrujú červenú či hnedú, ktorá doslova ladí s modrým základom a vaše podvedomie sa prenesie niekam do južného prostredia, alebo minimálne k západu slnka nad miestami, ktoré sú plné zelene. Odváža kombinácia modrej s fialovou či ružovou navodí vo vašom podvedomí neznámy akcent, ktorý však mozog spracuje do harmonického celku úplne odlišného od očakávaných pocitov. Musíme však podotknúť, že stále letí kombinácia modrej s bielou, no v tomto roku sa možnosti zužujú. Modré záclony, vankúše, sedačka či rôzne doplnky pôsobia vždy efektne, ale v tomto prípade by mali steny zostať biele. Podobne je na tom zelená. Kedysi záležitosť jednej miestnosti dnes prakticky ovláda všetky. Zelené postele, zelená kuchynská linka, stôl, stoličky, zelený nábytok. Ako keby sa túžby človeka vzhľadom k absencií prírody zhmotnili do želania, obklopiť sa aspoň takýmto spôsobom niečím, čo má k prírode najbližšie – farbou.

 

A opäť tu máme kombinácie, ktoré sú v roku 2014 in: výborne pôsobí kombinácia tmavozelenej so svetlozelenou, ale tiež s bielou a žltou. Tiež oranžovou. Tieto kombinácie sa opäť „miešajú“ v ľudskom mozgu, navodzujúc tak atmosféru jari a jej sviežeho nádychu.  Zelená farba je farbou prirodzenosti rovnako na stenách, alebo nábytku a rôznych bytových doplnkoch.

 

Trendové farby roku 2014

 

 

Trendové farby v kuchyni

Podľa posledných prieskumov pomaličky kuchyňa nahrádza spoločenskú miestnosť v byte. Kedysi kráľovstvo žien – gazdiniek sa pozvoľna, no neodškriepiteľne mení na miesto, kde sa stretáva rodina, priatelia a známi. Tomuto faktu sa neprispôsobuje len kuchynský nábytok, ale tiež farebné kombinácie, ktoré by ste ešte nedávno v kuchyni márne hľadali. Cieľ je jediný – aby sa všetci hostia v kuchyni cítili výborne. Tomuto sa musí prispôsobiť celý kuchynský priestor, ktorý sa bez preháňania stal srdcom domova. Aj z toho dôvodu, že je v móde prepojiť ho s jedálenským priestorom tak, aby tvorili jednotný celok.

 

Čo hovoria na farby v kuchyni odborníci? „Rob, ako sa ti páči,“ táto myšlienka je odrazom ľudskej duše, ktorá už nechce byť zaškatuľkovaná jednotným štýlom, ale naopak – individualistická. Obľúbenými sa tak stali výrazné oranžové linky na pastelovom či bielom podklade, alebo oranžová v kombinácií s modrou, žltou, zelenou a bielou. Taktiež už spomínaná kombinácia zelenej a modrej, kde môže byť jedna farba dominantná, alebo obidve rovnako postavené a zladené do celku.  Alebo farby kameňa a žuly, či už vo forme obkladu, alebo farby kuchynskej linky či podlahy. Všetko je naozaj na človeku. Farebnosť dodá kuchyni svieži nádych čerstvého vzduchu a zároveň harmóniu a teplo.

 

Farby v obývacích priestoroch a spálni

Trendové farby roku 2014Experimentovať s farbami v spálni je možné s veľkou dávkou opatrnosti. Spálňa je miestom oddychu a tak sa do nej priam žiadajú pastelové jemné farby. No v súčasnosti je populárny biely, svetlohnedý, jemnozelený základ, na ktorom sú nalepené hoci aj krikľavé a výrazné samolepky na stenu (vlčie maky, rozkvitnutá vetva sakury, čierne samolepky, pripomínajúce tieňové divadlo, alebo komplikovanejší čínsky motív). V podobnom duchu by sa dali dekorovať aj obývacie priestory, no ako sme si už povedali, človek by sa nemal brániť hoci aj šialeným farebným kombináciám. V posledných rokoch sa totiž radikálne zmenili potreby a zvyky ľudí, čomu sa prispôsobili okrem iného aj výrobcovia nábytku, kde zaužívanú farbu dreva nahradila pestrá paleta kolorovania skriniek, čalúnenia aj obývačkových kompletov.

 

Ak obývacie priestory dokážeme farebne zladiť s drobnosťami, akými sú napríklad vypínače svetiel, lustre, dokonca sviečky, malé vankúšiky či obrúsky, máme vyhraté. A víťazná farebná kombinácia roku 2014? Na túto otázku neexistuje odpoveď. Mnohí však pre obývacie priestory odporúčajú napríklad žltú s oranžovou, alebo zelenú (modrú) so žltou. Dôvod? Jednoduchý, no podstatný. Je to niečo nové, ale to nové prinesie úplne nové zážitky, ktoré sa cez naše vnemy prenesú nielen do mozgu, ale naozaj do celého tela. A naplnia tak význam slovného spojenia „farby liečia“.

 

 

Ďalšie články na tému Interiér a nábytok

 

3.3.2014© WEBY GROUP Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: stroyrossia.ru, okuhnevse.ru, etoya.ru

(i.n.)