Vlastnosti hlinených stavebných konštrukcií a materiálov je možné rozdeliť do niekoľkých kategórií. Okrem mechanických, fyzikálnych a tepelno-technických vlastností hrá dôležitú úlohu hľadisko ekologické, estetické a pocitové.

 

Vlastnosti hlinených stavebných materiálov

 

Ľahká dostupnosť vstupných surovín, možnosť recyklácie týchto materiálov, nízka energetická stopa sú aspekty, ktoré v dnešnej dobe nadobúdajú na význame. Plošné uplatnenie hlinených a ostatných prírodných materiálov v stavebníctve môže mať výrazný vplyv na zníženie spotreby energie pri výrobe stavebných materiálov v globálnom meradle. Pri práci s týmito materiálmi máte možnosť uplatniť svoju vlastnú tvorivosť, kontakt s hlinou je príjemný pri spracovaní aj v hotovom stave po dokončení stavby. Nezanedbateľný je aj estetický dojem, ktorého môžete pri vhodnej aplikácii týchto materiálov dosiahnuť.

 

Vlastnosti hlinených stavebných materiálov

 

Celkovo možno povedať, že hlinené materiály sú svojimi vlastnosťami rovnocenným partnerom a niektorými parametrami, ako je prirodzená regulácia vlhkosti v objekte, zabránenie prestupu pár do konštrukcií, akumulačné vlastnosti a pocit tepelnej pohody, tieto štandardné materiály prevyšujú a môžete ich považovať za nezastupiteľné. Veľkú pozornosť a samostatný výskum by si zaslúžila práve téma vplyvu hlinených múrov a omietok v interiéri v súvislosti s pocitom tepelnej pohody človeka v miestnosti.

 

Hlinené stavebné materiály

 

Ľudské telo vyžaruje teplo do chladnejšieho okolia a použitie "tvrdých" a studených omietok (vápno, cement) môže viesť k nadmerným stratám ľudského tepla a s tým spojeným pocitom chladu, zvýšeným napätím svalov a prípadnými reumatickými ťažkosťami. Týmto ťažkostiam zabráni použitie hlinených omietok v miestnosti, ktoré sú "mäkké" a majú nižšiu vodivosť a pri rovnakej teplote vzduchu v interiéri navodzujú pocit tepelnej pohody.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Ako na tehlové obvodové múry

 

Tehla: Brúsená alebo nebrúsená?

 

Ďalšie články na tému Stavebné materiály

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.idealsad.com, www.offthegridnews.com, www.earthshipglobal.com

Autor: Ivan Nôta