Vlastnosti hlinených stavebných materiálovVlastnosti hlinených stavebných konštrukcií a materiálov je možné rozdeliť do niekoľkých kategórií. Okrem mechanických, fyzikálnych a tepelno-technických vlastností hrá dôležitú úlohu hľadisko ekologické, estetické a pocitové.

 

Ľahká dostupnosť vstupných surovín, možnosť recyklácie týchto materiálov, nízka energetická stopa sú aspekty, ktoré v dnešnej dobe nadobúdajú na význame. Plošné uplatnenie hlinených a ostatných prírodných materiálov v stavebníctve môže mať výrazný vplyv na zníženie spotreby energie pri výrobe stavebných materiálov v globálnom meradle. Pri práci s týmito materiálmi máte možnosť uplatniť svoju vlastnú tvorivosť, kontakt s hlinou je príjemný pri spracovaní aj v hotovom stave po dokončení stavby. Nezanedbateľný je aj estetický dojem, ktorého môžete pri vhodnej aplikácii týchto materiálov dosiahnuť.

 

Celkovo možno povedať, že hlinené materiály sú svojimi vlastnosťami rovnocenným partnerom a niektorými parametrami, ako je prirodzená regulácia vlhkosti v objekte, zabránenie prestupu pár do konštrukcií, akumulačné vlastnosti a pocit tepelnej pohody, tieto štandardné materiály prevyšujú a môžete ich považovať za nezastupiteľné. Veľkú pozornosť a samostatný výskum by si zaslúžila práve téma vplyvu hlinených múrov a omietok v interiéri v súvislosti s pocitom tepelnej pohody človeka v miestnosti.

 

Ľudské telo vyžaruje teplo do chladnejšieho okolia a použitie "tvrdých" a studených omietok (vápno, cement) môže viesť k nadmerným stratám ľudského tepla a s tým spojeným pocitom chladu, zvýšeným napätím svalov a prípadnými reumatickými ťažkosťami. Týmto ťažkostiam zabráni použitie hlinených omietok v miestnosti, ktoré sú "mäkké" a majú nižšiu vodivosť a pri rovnakej teplote vzduchu v interiéri navodzujú pocit tepelnej pohody.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Ako na tehlové obvodové múry

 

Tehla: Brúsená alebo nebrúsená?

 

Ďalšie články na tému Stavebné materiály

 

 

1.3.2017© WEBY GROUP Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: idealsad.com

Autor: Ivan Nôta