Výstavba záhradného krbu alebo grilu má svoje zákonitosti a dôležité postupy. Bez nich by sa poveternostné podmienky, predovšetkým voda a mráz, mohli nepriaznivo podpísať na vzhľade i funkčnosti stavby.

 

Výstavba záhradného grilu, krbu, udiarne

 

Pre pevný záhradný gril či kozub je vhodné vykopať jamu do nezamŕzajúcej hĺbky (podľa oblasti asi 60-80 cm), vysypať ju štrkom (ako drenážou) a na ňom vybetónovať základovú dosku alebo základový rám. Dôležité je, aby v mieste nezostávala voda. Ak to podceníme, môže mráz s celou stavbou pohybovať a tým ju poškodiť. Murujeme na betónovú dosku či rám buď priamo, alebo položíme izoláciu podobne ako pri stavbe domu. Druhý variant je vhodný najmä u krbov a grilov umiestnených pod strechou, aby vymurované časti neprijímali vlhkosť zo základov.

 

- Dostačujúce vnútorné rozmery bežného pevného záhradného krbu sú 70x50x50 cm (šírka, hĺbka, výška).

 

- Na murovanie vonkajších krbov a grilov zvyčajne nepoužívame obyčajné pálené tehly (pretože majú póry, do ktorých sa môže dostať voda, ktorá ich roztrhá, keď zmrzne), ale hladké, nenasiakavé, mrazuvzdorné tehly.

 

 

- Pokiaľ na stavbu použijeme biele vápennopieskové tehly (aby to vyzeralo pekne), musíme časti, ktoré prídu do styku s vysokou teplotou, vymurovať šamotovými tehlami; biele tehly by sa žiarom rozpadli. Dobrým riešením je všetky tehly rozpoliť a dovnútra použiť šamotové polovičky a z vonkajšej strany biele. Všeobecne to platí aj pre lícové tehly.

 

- Šamotovými tehlami zakryjeme aj betónové časti stavby, ktoré by mohli prísť do styku so žiarom; obyčajný betón zvyčajne vysoké teploty neznesie.

 

- Okamžite pri murovaní odstraňujeme zo škár vytlačenú maltu, aby sme ju potom po zaschnutí nemuseli prácne odsekávať.

 

- Na spájanie šamotových tehál spravidla nepoužívame bežnú maltu, ale špeciálnu šamotovú zmes, ktorá sa predáva ako sypká hmota a riedime ju vodou.  

 

- Na škárovanie použijeme škárovaciu maltu, ktorá po vyhladení vytvorí hladký jednoliaty povrch; dbáme, aby škárovanie bolo precízne, do stavby sa nesmie dostať voda.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Kreatívne nápady na netradičné grilovacie zariadenia

 

Ako si postaviť patio

 

Ďalšie články na tému Záhradné stavby

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.flip.bg

Autor: Ivan Nôta