Keď už máme spravenú hydroizoláciu, treba pokladať obklad a dlažbu. Obklad a dlažba síce môžu byť krásne, ale nemusia byť kvalitné. Dnes sa však všetky firmy snažia robiť kvalitné kachličky. Kvalita však záleží od použitých materiálov.

 

Návrh kúpelneMateriály ktoré sa používajú:

 

-pálená hlina s glazúrovaným povrchom

-gres s glazúrovaným povrchom

-gres s porcelánovým povrchom

-plný gres

 

 

Do kúpeľne je vždy nutné použiť vodeodolnú špárovaciu hmotu. 

 

Pálená hlina je klasický používaný materiál, pri ktorom sa netreba báť kvality, pokial sa použije kvalitná vodezdorná špárovacia hmota. Ak by sa však pálená hlina dostávala do častého kontaktu s vodou, mohol by sa glazúrovaný povrch začať droliť a tým pádom ošupávať dole z kachličky.

 

Gres s glazúrovaným povrchom je mrazuvzdorná kachlička, ktorú možno použiť aj v exterieri. Ideálna je však najmä do sprchových kútov, kde obklady či dlažby prichádzajú do neustáleho kontatu s vodou. Poväčinou všetky mozajky sú vyrobené z tohto materiálu.

 

Gres s porcelánovým povrchom patrí medzi najkvalitnejší materiály na trhu. Ide o mrazuvzdorné kachličky ktoré majú väčinou leštený povrch a ten je nezničiteľný. Väčšina takýchto kachličiek je rezaných, teda ratifikovaných presne na milimeter. Nazývajú sa tiež bežšpárové, kalibrované nakoľko je ich možné ukladať s minimálnou špárou vedľa seba. Leštenému gresu prospieva chôdza, pretože sa ňou ďalej vylešťuje.

 

Posledný najpoužívanejší materiál je plný gres. Plný gres je zmes rôznych špeciálnych materiálov, typu beton a lepidlá, ktoré sú veľmi pevné a používané hľavne do spoločných priestorov. Najviac sa používajú v schodiskách panelákov, garážach, resp. v priestoroch ktorých je zvýšený pohyb, alebo zvýšená záťaž.

 

Keď už máme vyriešené obklady a dlažby rozmýšlame nad jednotlivými kompenentami, ktoré budeme mať v kúpeľni. Myslíme tým aké umývadlo, vaňu/sprchový kút, toaletu a postupne batérie a iné doplnky použiť. Vždy treba rátať s priestorom v kúpeľni. Nekúpime si obrovské umývadlo na úkor sprchového kútu či vane. Mnoho ľudí rozmýšla nad vaňou a sprchovým kútom.

 

Dnes sa to však dá vyriešiť a spraviť si z vane sprchový kút s pomocou vaňovej zásteny, alebo zo sprchového kútu malú vaňu s pomocou hlbokej vaničky. Tu však treba rozmýšlať tiež nad kvalitou materíálu a neinvestovať do super akciového sprchového kútu, či vane nejakú smiešnu sumu, pretože počase môže prísť k poškodeniu a pri reklamácií vám povedia, že ste to poškodli vy, teda prišlo k mechanickému poškodeniu. Navrhujeme radšej riešenie a to kúpiť si kvalitnejšiu vaňu a keď budú financie kúpiť si k nej kvalitnú vaňovú zástenu. To isté platí aj čo sa týka sprchového kútu. 

 

Ďalšie odborné rady vám poskytneme u nás na predajni v spoločnosti:

TGB Plast s. r. o.

Bratislavská 71

90301 Senec