Ako sa montuje drevená fasáda

Palubovky alebo dosky môžete montovať zvislo aj vodorovne. Pri vodorovnom kladení paluboviek ich skrutkujte vždy perom hore. Pokiaľ na seba pri vertikálnom aj horizontálnom kladení dosky v dĺžke nadväzujú, režte ich tak, aby spoj vyšiel na hranu roštu.

 

Ako sa montuje drevená fasáda

 

Palubovky môžete spájať cez pero pomocou drevárskych či nastreľovacích klincov, spoj tak zostane skrytý a chránený drevom. Pri viditeľnom kotvení na rošt vrutmi dbajte na to, aby boli všetky hlavičky skrutiek v rovine. Pre kotvenie obkladových profilov bez pera a drážky existujú špeciálne spojky, pomocou ktorých sa dosky skryto upevnia k roštu.

 

Najčastejšie sa však používa viditeľné kotvenie skrutkami, ktoré je opäť nutné udržať v jednej rovine. Rohy a ostenia sa robia dvoma spôsobmi. Prvý sa nazýva prekrývaný, kedy sa rohy zalistujú lištou, alebo dvoma doskami, tvoriacimi rohovú lištu Druhou možnosťou sú priznané rohy a ostenia, u ktorých sa palubovky alebo fasádne profily zarežú k sebe pod uhlom 45 stupňov.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Fasádne dosky s finálnou povrchovou úpravou

 

Aká má byť drevená fasáda?

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Fasádne obklady

 

 

© WEBY GROUP


Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: mtlarena.ru

Autor: Ivan Nôta