Bezbariérová kúpelňa: typológia, ergonómia, funkčnosť

Pri vytváraní kúpeľňového interiéru sú najdôležitejšie rozmery sanitárnych zariadení. Typológia formuluje zásady prevádzky, určuje rozmery predmetov a vymedzuje funkčné plochy. Jednoducho povedané, pri umiestňovaní umývadla treba myslieť aj na to, že sa nad ním budeme musieť nakláňať a že by okolo neho mali prejsť naraz dvaja ľudia.

 

Bezbariérová kúpelňa: typológia, ergonómia, funkčnosť

Foto: jenawohnen.de

 

Seniorom a handicapovaným občanom spríjemní život napríklad špeciálna vaňa s dvierkami uľahčujúcimi vstup.

 

Pri umiestnení WC dbajme na to, aby bolo kam dať nohy. Pri umiestnení vane zasa pamätajme na manipulačný priestor na vychádzanie a utieranie. Ergonómia zariaďovacích predmetov sa snaží o čo najlepšie prispôsobenie tvarom ľudského tela, pričom závisí na dizajnérovi a výrobcami, ako tieto zásady uplatnia. Pri zariaďovaní kúpeľne je potrebné si všímať aj rozmerov a tvarov jednotlivých sanitárnych predmetov, aby vyhovovali priestorovým možnostiam kúpeľne.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Svojpomocné obkladanie kúpeľne

 

Elektrické inštalácie v umývacích priestoroch

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Prestavba kúpeľne

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Autor: Ivan Nôta