Definícia sebestačného domu

Energeticky sebestačné domy sú v Slovenskej republike stále ešte v plienkach, v zahraničí sú ale stále častejšie vyjadrením súčasného trendu energetickej nezávislosti na štáte. Zároveň sú praktickou ukážkou toho, akým smerom sa bude úsporné bývanie pravdepodobne uberať. Niektoré technológie pre ich stavbu možno navyše už dnes bežne nájsť u tzv. pasívnych domov.

 

Definícia sebestačného domu

 

Za energeticky sebestačný je zvyčajne považovaný taký dom, ktorý dokáže všetku energiu potrebnú pre svoju prevádzku pokryť z vlastných zdrojov. V poštovej schránke takéhoto domu preto nenájdete žiadne účty za energie. Na rozdiel od domu nulového väčšinou nie je ani pripojený na inžinierske siete. Takéto riešenie však nemusí byť vždy iba vyjadrením snahy jeho majiteľov o maximálnu finančnú úsporu alebo čistejšie životné prostredie. Môžu k nemu viesť aj omnoho prozaickejšia dôvody. Stačí napríklad, ak je váš pozemok mimo dosahu inžinierskych sietí a vedenie obce vás odmietne pripojiť.

V zahraničí fungujú ako sebestačné celky domy s vlastnou vodnou (alebo aj veternou) elektrárňou.

 

Takých je však málo, miesta vhodné súčasne pre elektráreň i pre dom sú vzácne. Oveľa častejšie sa stretávame s požiadavkou, aby energetika domu fungovala „samovoľne“, bez väčších nárokov na obsluhu, podobne ako napríklad „vodné hospodárstvo“ v prípade domu s vlastnou studňou a koreňovou čističkou. Vtedy si dom musí v podstate vystačiť len so slnečnou energiou, ktorá naň dopadne. A keďže fotovoltaika a technológie s ňou spojené napredujú míľovými krokmi, môžeme povedať, že budúcnosť už začala.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Domy kryté pôdou

 

Rozdelenie hlinených domov podľa použitých materiálov

 

Ďalšie články na tému Typy domov

 

 

 

1.4.2017© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

 

Foto: semia-garmonia.blogspot.com

Autor: Ivan Nôta