Ktorým drevom kúriť v záhradnom krbe?

Pre spaľovanie v krbe sa hodí napríklad drevo jablone, čerešne a slivky či jelše, pretože horí pomalšie než napríklad drevo ihličnanov.

 

Ktorým drevom kúriť v záhradnom krbe?

 

Drevo spaľované v krbe nesmie čmudiť a vystreľovať žeravé uhlíky. Preto musí byť optimálne vyschnuté. Pri posedení pri záhradnom krbe pôsobí štýlovo, keď prikladáme drevo vyschnuté prirodzeným spôsobom, zvyčajne vonku pod prístreškom. Mäkké drevo schne prirodzeným spôsobom asi rok, tvrdé drevo až tri roky. Zo skúseností chalupárov je ale zrejmé, že na to, aby tvrdé drevo malo skutočne "krbové" vlastnosti, je potreba až päť rokov.

 

Ak zo surového naštiepaného dreva vytvárame kvôli sušeniu štósy alebo kôpky, nikdy ich neprikrývame igelitom celé. Odparovaná vody sa na igelite zráža a zateká späť do dreva. Štósom alebo kôpkou musí po celý čas sušenia vzduch voľne prefukovať. Sezónne sa dajú využiť ponuky záhradných centier a súkromných predajcov dreva, ktorí vám správne vysušené krbové drevo dovezú až pred dom.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Záhradný krb a jeho stavba

 

Záhradný kozub

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Záhradné stavby

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: pinterest.com

Autor: Ivan Nôta