Podľa čoho vyberať tepelné čerpadlo

Dôležitý je vykurovací faktor, označovaný gréckym písmenom ε (epsilon) alebo tiež skratkou COP z anglického Coefficient of Performance. Udáva teoretický pomer medzi vyrobeným teplom a spotrebovanou elektrickou energiou. Čím je vykurovací faktor vyšší, tým bude tepelné čerpadlo lepšie a jeho prevádzka lacnejšia.

 

Podľa čoho vyberať tepelné čerpadlo

 

Tepelné čerpadlá určené do rodinných domov dosahujú zvyčajne výkony 4 až 10 kW.

Napríklad tepelné čerpadlo s výkonom 9 kW a spotrebou 3 kW má vykurovací faktor 3. Hodnota hovorí, že 1 kWh dodanej elektrickej energie, prinesie 3 kWh tepelnej energie pre vykurovanie.

Vykurovací faktor však závisí aj od prevádzkových podmienok a môže kolísať. Preto by pri výbere tepelných čerpadiel mal pomôcť odborník pokiaľ možno nezávislý na predajcovi. Zvážiť treba uvádzané údaje, cenu, hodia sa samozrejme skúsenosti iných.

 

Vykurovací faktor býva uvádzaný spoločne so vstupnými a výstupnými teplotami kvapaliny a podporený číslom metodickej normy. Pre systém vzduch / voda sa parametre spravidla udávajú pri 2 ° C / 35 ° C, pre technológiu zem / voda pri 0 ° C / 35 ° C a pre typ voda / voda je to 10 ° C / 35 ° C.

 

Všeobecne platí, že vykurovací faktor vykazuje priaznivejšiu hodnotu, ak je teplota výstupnej vody nižšia. Preto je výhodnejšie tepelnými čerpadlami vykurovať skôr podlahové alebo stenové vykurovanie ako radiátory, ktorých efektivita vyžaduje vyššiu teplotu obehovej náplne.

 

 

 

Mohlo by vás to tiež zaujať:

 

Výhody vykurovania podlahovými konvektormi

 

Decentrálna rekuperácia

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Kúrenie

 

 

 

© WEBY GROUP

 

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

 

Foto: santehnikportal.ru

Autor: Ivan Nôta