Skladba terasy

Aby bola terasa naozaj tip-top, projektant terasy musí spolupracovať od začiatku projektovania so statikom. Je potrebné zvoliť typ dlažby, príp. nášľapnej vrstvy a tomu prispôsobiť návrh skladby terasy. Povrch betónu sa chráni náterom proti vode (kryštalizačný náter, biochemicky modifikovaná ochrana betónu, hydroizolačná stierka). Touto vrstvou ale nemožno nahradiť hlavný hydroizolačný systém terasy. K dohľadu nad realizáciou odporúčame prizvať technika dodávateľa materiálu.

 

Skladba terasy

 

 

Terasu odporúčame dokončiť až po ostatných prácach (zatepľovací systém, omietky, parapety, výplne zábradlia, a pod.).Pre spoľahlivý detail vstupu na terasu sa predpisuje prah výšky min. 5 cm, alebo rozdiel výšok nášľapných vrstiev terasy a podlahy v interiéri min. 5 cm. Ak nie je možné vytvoriť prah výšky min. 5 cm, navrhuje sa v detaile vstupu zberný žliabok odvádzajúci vodu z detailu priamo do drenážnej vrstvy.

 

Znižuje sa tak namáhanie detailu stekajúcou a odstrekujúcou vodou. Vzhľadom k tomu, že mocnosť vrstiev terasy je podstatne väčšia než vrstiev podlahy, musí byť nosná konštrukcia realizovaná s rozdielnou výškou horného líca v interiéri a exteriéri nad porovnávacou rovinou.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Stavba terasy s obvodovým schodiskom

 

Ako na zastrešenie terasy

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Terasy

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

 

Foto: vseobalkonah.ru, mdhouses.ch

Autor: Ivan Nôta