Odvetrávanie miestností, teda aj kúpeľní a WC, možno v zásade rozdeliť na prirodzené a nútené. Najjednoduchším riešením odvodu vlhkosti z kúpeľne je určite prirodzená ventilácia, teda zvyčajne okno, a to buď v stene, alebo strešné okno priamo alebo cez ventilačnú klapku. To ale nemusí vždy stačiť, navyše v mnohých kúpeľniach, napríklad v prípade bytových jadier v panelových domoch, žiadne okná byť nemôžu.

 

Ako odvetrať kúpeľňu?

 

Ďalšou možnosťou je teda nútená ventilácia. Tá je inštalovaná v existujúcich objektoch všade tam, kde nie je možné využiť ventiláciu prirodzenú. Vetranie v tomto prípade zabezpečuje elektrický ventilátor s vývodným potrubím do exteriéru domu buď cez strop a strechu, alebo priamo cez obvodovú stenu stavby. Ak sa rozhodneme pre vývod obvodovou stenou, je nutné prestup trubky múrom dobre zaizolovať a znížiť na minimum možnosť vzniku tepelného mosta. Elektrický ventilátor je možné spínať ručne zvláštnym vypínačom. V moderných bytoch a domoch, a tiež vo verejných budovách je často využívané takzvané spriahnuté spínanie súčasne s osvetlením WC alebo kúpeľne s oneskorovačom - to znamená, že sa ventilátor zopne súčasne s rozsvietením svetla a vypne asi minútu po jeho zhasnutí.

 

U nízkoenergetických alebo pasívnych domov môže byť vetranie zaistené zabudovanou rekuperáciou vzduchu. Zjednodušene povedané ide o systém, kedy je objekt nielen nútene odvetrávaný, ale navyše využíva aj tepla z odvádzaného vzduchu. Odvetrávacie systémy ponúkajú aj niektoré firmy priamo na kľúč. Možno ich vybrať tak, aby korešpondovali so špeciálnymi kusmi určitého typu strešnej krytiny. Existujú však aj samostatné zariadenia, určené priamo pre odvetrávanie kúpeľní a WC, a to ako v novostavbách, tak aj v rekonštruovaných objektoch. Jedným z nich je napríklad jednopotrubný odsávací podtlakový systém, ktorý prirodzene privádza do objektu vonkajší vzduch (napríklad netesnosťami okenných alebo dverných otvorov, pokiaľ nie sú, potom napríklad prívodnými mriežkami) a nútene odvádza vzduch odpadový. Dokonalé prúdenie vzduchu je tu zabezpečené ventilátormi, ktoré vnútorný vzduch nasajú.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Podrobná kvalifikácia zón v kúpelniach a sprchách

 

Ako na rekonštrukciu bytového jadra ?

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Prestavby kúpeľne

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.topventilyaciya.ru

Autor: Ivan Nôta