Bez automatických záložných zdrojov (ATS) sa nezaobídu úrady, výrobné závody, väčšie firmy, serverovne, dátové centrá, ale ani inteligentné rodinné domy. V prípade výpadku elektrickej energie musí kvalitný generátor automaticky naskočiť, aby došlo k minimálnemu prerušeniu prevádzky. Aké parametre sledovať, aby sme sa na záložný zdroj mohli spoľahnúť?

 

Automatické záložné zdroje. Ako správne vybrať?

 

Skúšobné štarty a ovládanie chytrým telefónom

 

Záložné zdroje sú dôležitou poistkou proti výpadku elektrickej energie v celej rade prevádzok. Preto je vždy na prvom mieste ich spoľahlivosť. Niektoré zdroje, ako sú napríklad elektrocentrály s automatickým štartom od značky MEDVED, sú vybavené modernou automatickou jednotkou AT 207, ktorá v prípade výpadku ihneď vyhodnotí situáciu, behom pár sekúnd naštartuje elektrocentrálu a prepojí zdroj.

 

Okrem toho testuje elektrocentrálu pomocou skúšobných štartov, ktoré funkčnosť systému pravidelne kontrolujú. Vďaka tejto jednotke môžeme získať aj ďalšie informácie, napríklad o stave batérie, napätí v sieti či prúde. Záložný zdroj môžeme obsluhovať a kontrolovať odkiaľkoľvek pomocou inteligentného mobilného telefónu a aplikácie.

 

Automatické záložné zdroje. Ako správne vybrať?

 

Spoľahlivý musí byť aj motor

 

Vplyv na výkon i prevádzkové náklady má tiež typ motora. Všeobecne platí, že benzínový motor má nielen nižšiu obstarávacie, ale aj prevádzkové náklady. Dieselový motor sa zase oplatí viac do extrémne náročnej prevádzky. Elektrocentrály MEDVED sú vybavené spoľahlivými benzínovými motormi HONDA alebo Vanguard.

 

Regulácia napätia AVR pre jemnú elektroniku

 

Dôležité je tiež rozmyslieť si, čo presne budeme so záložným zdrojom napájať, či potrebuje iba jednofázové zariadenia alebo trojfázové. Jednofázové elektrocentrály využijeme v rodinných domoch, serverovniach, menších firmách aj výťahových systémoch. Ak chceme napájať aj jemnú elektroniku citlivú na kolísanie napätia ako sú počítače, zdroj musí mať reguláciu výstupného napätia AVR. S trojfázovými elektrocentrálami môžeme napájať spotrebiče s tvrdým rozbehom, využijeme ich vo firmách alebo objektoch s trojfázovými elektrickými rozvodmi.

 

Dôležitým kritériom je aj ovládanie a údržba, skontrolujte si, či sa zdroj ľahko ovláda a udržuje a predovšetkým či sú dostupné náhradné diely a autorizovaný servis.