Okrem množstva malých zásuviek, zásuvkových skriniek či nábytku s vyrezávanými stĺpikmi sa nezabúda na klasický drez s do kríža tvarovanými kohútikmi drezovej batérie. Takáto kuchyňa sa pýši nábytkom s bohatým profilovaním dvierok a honosnými rímsami na hornom okraji kuchynskej linky. K výpravnosti patria aj doplnky z mosadze.

 

Čím sa líši rustikálna kuchyňa od vidieckeho štýlu?

 

Vidiecka kuchyňa s nábytkom z dreveného masívu pôsobí pokojnejšie a zakladá si na dôvernom vzťahu k prírodným materiálom; drevo, kameň, kované prvky a keramika sú ňou úplne prirodzené. Atmosféru dolaďujú pletené košíky, starožitné mlynčeky, mažiare, kuchynský riad a porcelán, ktoré dopĺňajú tradičné prírodné textílie.

 

Rustikálne kuchyne sa čoraz viac spoliehajú na tradičný keramický obklad medzi horným a dolným radom skriniek. Zložité členenie korpusov skriniek už nepotrebuje farebnú pestrosť. Tam, kde sa bez ďalších farebných úprav prispôsobí kuchynská linka k drevenému povrchu, interiér bude materiálovo vyvážený, ak si vyberiete keramickú alebo kamennú dlažbu namiesto drevenej podlahy. Príliš veľa dreva unaví ľudskou optiku. Interiér kuchyne možno dochutiť kovovými doplnkami z kováčskej dielne.

 

S kamennou kuchynskou doskou je to ako s koženými kabelkami. Za dotyk s prírodou treba platiť zvýšenou starostlivosťou alebo sa zmieriť s odreninami a odtlačkami od pohárov a škvrnami od potravín. Interiér kuchyne možno spestriť kovovými doplnkami z kováčskej dielne.

 

Prírodný kameň - žula, mramor - patrí do solídnych zrekonštruovaných kuchýň v starých domoch a do štýlových priestorov s množstvom svetla. Nesmieme však zabudnúť, že príliš veľa prvkov, ktoré patria do zašlých čias, ale chýba im spoločná atmosféra alebo kombinovanie vidieckych štýlov pochádzajúcich z rôznych končín sveta môže byť nakoniec štýlovým guľášom, ktorý nebude po chuti nikomu.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Aplikovanie prírodného kameňa v kuchyni

 

Rustikálna kuchyňa a jej podoby

 

Ďalšie zaujímavé články na tému Zariaďujeme kuchyňu

 

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: houzz.com

Autor: Ivan Nôta