domáca vodáreňDomácu vodáreň môžeme prirovnať napríklad ku kuchynskému robotu. Obsahuje všetko, čo potrebujeme k privedeniu vody do domácností. Je pripravená k spusteniu do prevádzky bez nutnosti dokupovania ďalších súčastí a dielov.

 

Domáca vodáreň obsahuje tlakovú nádobu, tlakový spínač, meracie zariadenie, prepojovacie armatúry. Ponorné čerpadlá na pitnú vodu nachádzajú využitie pri zásobovaní priemyselných, obytných či poľnohospodárskych objektov pitnou vodou, v prípade, že je voda čerpaná z väčších hĺbok (viac ako 8m) alebo privádzaná z väčšej vzdialenosti. V dome je potom nainštalovaná tlaková nádoba, do ktorej sa privádza ponorným čerpadlom voda zo studne.

 

Tlakové nádoby slúžia ako zásobníky čerpanej vody pre domáce vodárne, prečerpávacie stanice, priemyselné čerpacie stanice a pod. Môžu byť priradené ku všetkým typom čerpadiel, ktoré nepresiahnu maximálny pracovný pretlak tlakovej nádoby.

 

ponorné čerpadláAkým spôsobom sa upevňuje v studni ponorné čerpadlo? Aké by malo mať parametre? Ak je hĺbka studne 10 m a hladina vody bude cca 6 m, potrebujem čerpadlo s výtlakom 6 alebo 10 metrov?

 

Ponorné čerpadlo je ponorené v studni cca 50 - 100 cm nad dnom tak, aby voda bola nad ním. Čerpadlo je zavesené na oceľovom lanku, pozdĺž ktorého sú pripevnené aj hadica a elektrický kábel.

 

Pred samotným použitím ponorného čerpadla je pri novej studni potrebné odčerpávať vodu zo studne kalovým čerpadlom, aby sa vyčistila. Nečistoty, ako piesok a drobné kamienky by ponorné čerpadlo zničili. Ponorné čerpadlá sa v súčasnosti vyrábajú s výtlakom najčastejšie 30 – 150 m, takže nemajú problém dopravovať vodu do domácnosti aj z väčšej hĺbky.

 

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Hĺbenie studne a stavebné povolenie

 

Ako vybaviť povolenie na studňu?

 

Ďalšie články, rady a tipy týkajúce sa záhrad a okolia domu

 

2.9.2011© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: hydrostock.com, prom-nasos.com.ua