Ploty okolo svojich domov staviame, aby chránili naše poklady pred zrakmi aj krokmi okoloidúcich. Stavba plotu okolo pozemku sa zdá ako samozrejmosť. Aký plot ale vybrať? Ponúkajú sa minimálne dve možnosti, a to - hliníkový alebo drevený. Oba varianty majú svoje výhody aj nevýhody. Ich zhrnutie nájdete nižšie.

 

Hliníkový vs. drevený plot  

Hliníkový plot   Plot z hliníka na prvý pohľad vyzerá trochu futuristicky. Tvoria ho dlhšie kovové lamely zasadené medzi stĺpikmi v rôznych tvaroch. Bývajú v striebornom alebo čiernom či šedom odtieni. Svojím prevedením sa viac hodia k moderným stavbám. Dotvoria štýl domu. Keby ste k modernej vile postavili klasický latkový plot, mohla by vyzerať o niečo lacnejšie.

 

Ďalšia výhoda moderných hliníkových plotov je bezpochyby veľmi zásadná. Je to výhoda, kvôli ktorej sa pre hliník rozhoduje väčšina staviteľov. Hliníkový plot je totiž úplne bezúdržbový. Skrátka ho len postavíte a o nič ďalšie sa už nestaráte. Nepodlieha korózii a nevadí mu ani slnečné žiarenie. Tým pádom je to veľmi dlhodobá investícia.

 

Hliníkový plot vo svojom klasickom prevedení je tiež bezpečnejší než ten drevený. Dostať sa cez hliníkové oplotenie nie je jednoduché. Je tiež menej priehľadný. Nemá klasické vertikálne latky, ale horizontálne lamely. Pokiaľ teda chcete odpočívať na záhrade blízko cesty, lamelový plot z hliníka vám dopraje súkromie. Existujú dokonca varianty hliníkových plotov, ktoré sú úplne nepriehľadné. Neuvidíte cez nich pod žiadnym uhlom.

 

Hliníkový vs. drevený plot

 

 

Práve pre svoju nepriehľadnosť a nepriepustnosť sa hliník viac hodí pre oplotenie firemných pozemkov, kde bývajú drahé stroje alebo firemné automobily. Drevené voňavé latky viac zapadajú ku klasickým domčekom alebo zrubovým chatám. Tento typ plota sa používa už po generácie, a preto pravdepodobne lepšie dotvorí niektoré dedinské sídla. Mnoho ľudí ho volí skrátka preto, že je to klasika.

 

Drevený plot

 

Drevené ploty si často stavitelia stavajú sami. Nakúpia drevené latky, natrú ich a stavba plotu sa môže začať. Je teda jednoduchšie postaviť si ho bez profesionálov. Pre milovníkov ručných prác je to výhoda. Môžu si ho vybudovať podľa svojich predstáv, a tak ušetriť nemalé peniaze. Iní ale neradi trávia toľko času okolo domu alebo ho skrátka nemajú a budú vyhľadávať skôr asistenciu firmy.

 

Obstarávacia cena latiek alebo palisád je nižšia ako pri hliníkovom plote. Vracia sa ale nutnosť pravidelnej údržby. Latky treba raz za čas obrúsiť, ošetriť a znovu nalakovať. Tieto dva druhy plotov nie sú samozrejme jedinou možnosťou, ktorú máte. Môžete tiež stavať ploty pletivové, ktoré sú v posledných rokoch veľmi obľúbené pre svoju nízku cenu, alebo kamenné, ktoré síce dobre vyzerajú a majú dlhú životnosť, ale stoja nemalé peniaze. Špeciálnou kategóriou sú potom živé ploty.