Hotové omietkové zmesi novej generácieStavbári pracujú s omietkami pomerne často a hlavne tí „svojpomocní“ v mnohých prípadoch požadujú ľahko spracovateľné materiály pre čiastkové opravy bez zložitých príprav. Riešením sú hotové omietkové zmesi.Niektoré z nich svojimi vlastnosťami naozaj prekvapia.

 

Práca s „vrecovanými“ omietkami je ľahká, použiť možno aj malé množstvo k drobným opravám a nijako náročný nie je ani transport jednotlivých balení na miesto. Navyše pribúda predajcov, ktorí predávajú stavebné materiály aj prostredníctvom e-shopu, takže si môžete nechať omietky doručiť rovno na miesto činu.

Profesionáli síce namietajú, že nevýhodou priemyselne vyrábaných zmesí je nedostatok kontroly nad ich zložením. V praxi to síce môže znamenať problém najmä pri omietaní múrov starých domov či chalúp z hlinených tehál, kameňa a iných druhov tradičného muriva, u ktorého je treba docieliť prirodzeného "dýchania" a odvádzania vlhkosti. Ponuka hotových zmesí je však v súčasnej dobe natoľko široká, že by mala uspokojiť aj stavebníkov so špeciálnymi požiadavkami. Poďme si teda popísať niektoré novinky na trhu, ktoré by mohli byť prospešné pre opravy a omietanie tradičných murovaných stavieb.

 

Priedušná a izolujúca

 

Mnoho majiteľov domov vidí výhody v zateplení stavby pomocou polystyrénu alebo minerálnej vlny. Niektorým typom muriva však tento spôsob modernizácie neprospieva a nesie so sebou okrem zásahu do vzhľadu aj značné riziká.

Za pozornosť teda stojí napríklad produkt, ktorý má vlastnosti niektorých izolačných materiálov s prevenciou proti uzavretiu priedušnosti muriva. Tepelnoizolačná perlitová omietka kombinuje podľa výrobcov dobrú priedušnosť s dokonalými izolačnými parametrami a okrem vlhkosti dokáže vzdorovať aj ohňu. Je vhodná práve na staré a vlhké budovy, teda aj na pamiatky, hrady, zámky či chalupy. Omietku je možné nanášať priamo na vlhké povrchy, ktoré pod ňou vyschnú.

Omietka odoláva poveternostným vplyvom aj tvorbe plesní, neobsahuje cement, vápno ani sadru (zloženie tvorí 80% perlit, 10% pemza, 10% anorganické spojivo a pojivá na vodnej báze, celulóza a sklené vlákna), nepraská a neopadáva. Predáva sa ako hotová zmes, po premiešaní je pripravená na použitie, vyznačuje sa vysokou priľnavosťou aj na hladký povrch. Jedno balenie s hmotnosťou 22 kg vystačí zhruba na štyri metre štvorcové. Je dôležité pripomenúť, že omietka nahrádza izoláciu.

 

Z prírodných ílov

 

Medzi novinky v produkcii vrecovaných omietok patrí aj interiérová ílová klímoregulačná omietka. Ide o omietku na čisto prírodnej báze, ktorá sa ľahko spracováva a je ideálnym materiálom pre údržbu pamiatok.

Ílová omietka so špeciálne vybranými surovinami a minerálnymi prísadami sa hodí pre ručné aj strojové spracovanie. Je určená pre interiéry. Omietka reguluje klímu, má veľmi dobrú priľnavosť a neobsahuje žiadne chemické prísady. Aj preto ju výrobca odporúča najmä na použitie pri opravách pamiatkových budov alebo tradičných stavieb vrátane starých chalúp.

Omietka sa nanáša v dvoch vrstvách a vzhľadom k tomu, že sa jedná o čisto prírodný materiál, schnutie tejto ílovej omietky musí prebiehať v priebehu niekoľkých dní.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Sanačné omietky

 

Termoizolačná omietka

 

Ďalšie články, rady a návody na tému Omietky

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: myshtukaturka.ru

Autor: Ivan Nôta