Blížia sa sviatky, ktoré si žiadajú veľmi špecifickú výzdobu priestorov bývania. Napríklad na Vianoce sa využíva hlavne centrálny bod výzdoby – stromček a doplnky (vence, dekoratívne svietniky, vločky na oknách a podobne). Podobná je Veľká noc – aj keď v jej prípade môžeme prekvapiť celú rodinu jej netradičným poňatím. Hovoriť v tejto súvislosti o nejakých jarných vychytávkach by však bolo priveľmi nadnesené. Veľkonočná výzdoba v modernom slova zmysle je syntézou tradičných atribútov tohto sviatku v podobe maľovaných vajec, stúh, voňavých koláčov a módnych európskych trendov bývania, ktoré podčiarknu sviatočnú atmosféru. V posledných rokoch sa vyprofilovalo niekoľko dizajnových nápadov práve pre tieto sviatky a v roku 2016 budú Veľkej noci kraľovať najúspešnejšie štýly z rokov minulých. Poďme sa teda spoločne na ne pozrieť.

 

Interiérové veľkonočné trendy 2016Veľká noc v bielom

 

Čože? Poviete si. Veď poznáme Biele Vianoce, bielu svadobnú hostinu, ale Veľkú noc? 

A my odpovedáme : áno. Móda je premenlivá a to, čo platilo včera sa dnes môže stratiť v trendovej módnej vlne. Jedna (nie však jediná) farba má dostatočnú silu prežiť dizajnérske turbulencie – biela: vytvára vždy kúzelnú atmosféru a sviatočnú náladu. Tak prečo to nevyskúšať aj na Veľkú noc? Biela tiež pôsobí láskavo a inšpiratívne a ak ste doposiaľ váhali využiť ju cez jarné sviatky, máte tento rok možnosť realizovať vaše biele plány.

 

Ako začať? Základom sú belostné obrusy s porcelánovým servisom, kde je dovolený napríklad jemný strieborný lem – nie však výrazné ornamenty. Striebro zvýrazní porcelán v priestore a nádherne doplní sviatočnú scenériu.  Rovnako tak na stôl postačia klasické biele obrúsky/servítky.

 

Skúste doprostred stola položiť biely porcelánový svietnik, ozdobený šnúrou z perál a hrubšie sviečky vyzdobené bielymi saténovými stuhami. Môžeme vás ubezpečiť, že sa nebudete cítiť ako na svadbe. Tento rok pripadajú oslavy Veľkej noci na posledný marcový víkend a tak nemôžeme predpokladať, že už v tomto čase budú zakvitnuté ovocné stromy bielymi kvetmi, no ak budú, máme vyhraté. Niekoľko vetvičiek s takýmito kvietkami  doslova rozjasní priestor. Rovnako dobre poslúžia voňavé hyacinty a biele hybridné odrody tulipánov. Podobne ako pri minimalistickom škandinávskom štýle budú kraslice v skutočnosti bez akejkoľvek výzdoby, jediné, čo ich bude odlišovať od bežných vajec  je biela farba, ktorú získate napríklad s použitím octu či Sava.

 

Interiérové veľkonočné trendy 2016
Interiérové veľkonočné trendy 2016

 

 

 

Zasnené pastely

 

Jemné odtiene sú prémiovými medzi fanúšikmi moderných dekorácií . Pôsobia nevinne a zároveň štýlovo a už pekných pár rokov si našli svoje miesto tiež medzi dekoráciami veľkonočnými. Je to ako v hudbe – kým osemdesiate a deväťdesiate roky znamenali nielen vo videoklipoch žiarivosť odtieňov, postupne sa uberalo a dospelo len k nádychu s novým miléniom. Ale tento nádych upokojil nastávajúce tisícročie hneď na začiatku...

 

Interiérové veľkonočné trendy 2016 Interiérové veľkonočné trendy 2016

 

Ak prihliadneme k tradíciám, v podstate nám na takúto veľkonočnú zmenu netreba veľa. Postačí ak napríklad pri farbení kraslíc uberieme z tónov pre získanie mäkkých a jemných tónov – pastelové odtiene budú môcť takto kraľovať vašim novým nápadom.  Špeciálna nálada takto vytvorená býva zároveň značená krásnymi vzormi a textúrami hoci aj vo farbách sivého púdru. Slávnostná výzdoba  zahŕňa tiež porcelán, krátke vetvičky stromov prebúdzajúcich sa po zime k životu, bavlnené obrusy ale aj drevené misy, čipky s jemnými farbami a podobne.

 

Interiérové veľkonočné trendy 2016 Interiérové veľkonočné trendy 2016
Interiérové veľkonočné trendy 2016 Interiérové veľkonočné trendy 2016

 

 

Škandinávsky minimalizmus

 

Chladný severský dizajn interiéru v minimalistickom štýle sa stal akýmsi nevšedným javom v dizajne až pokým nezískal armádu fanúšikov po celom svete a tak je dnes braný ako rovnocenný štýl s ostatnými. Zdržanlivosť, ktorá sa stala neprehliadnuteľným znamením  tohto dizajnu sa preniesla aj do trendových oblastí, kam Veľká noc jednoznačne patrí. Základným princípom škandinávskeho minimalizmu je použitie prírodných materiálov a „bezfarebná“ škála farieb so svetlými akcentmi.

 

Interiérové veľkonočné trendy 2016 Interiérové veľkonočné trendy 2016

 

S heslom menej je niekedy viac sa odporúča:

 

- Výber bavlnených či ľanových textílií buď v bielej, šedej, alebo pieskovej farbe

- Nemaľované vajcia by mali byť nanajvýš vyzdobené stuhami, perím, korálkami alebo malými nálepkami

- Jednoduché misky by nemali byť prekombinované množstvom dekorácií v nich

- Ako doplnok postačí jednoduchá váza s vetvičkami

- V strede stola by mala byť drevená tácka, alebo hlinený črepník so živými rastlinami

- Obrúsky môžu byť žiarivo červené, zelené aj modré – budú tvoriť ostrý kontrast s bielymi a svetlými akcentmi

- Na stole nechajte vyniknúť textúry dreva a skla

 

Interiérové veľkonočné trendy 2016

 

Interiérové veľkonočné trendy 2016

 

Interiérové veľkonočné trendy 2016

 

Čítajte viac:

 

FENG SHUI obývačka – centrum rodinnej harmónie

 

Ornamenty - tetovanie pre vašu stenu

 

Ďalšie články na tému Interiér

 

17.3.2016© WEBY GROUP© Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: homester.com.ua

Autor: Ivan Nôta