Kardanové traktorové elektrocentrály sú medzi jednotlivými elektrocentrálami výnimkou. Pýšia sa vysokým výkonom a minimálnymi prevádzkovými nákladmi. Nemajú totiž motor, sú poháňané kardanovým spojom a využijete ich všade tam, kde je k dispozícii štandardizované kardanové spojenie, kam sa centrála pripojí a spustí – napríklad traktor.

 

Kardanové elektrocentrály

 

Bez elektrocentrál sa nezaobídu na stavbách, v poľnohospodárstve, ale ani vo firmách alebo priemysle, kde potrebujeme záložný zdroj. Rôznych typov elektrocentrál je na trhu veľa, jednofázových, trojfázových, so zváračkou a líšia sa cenou aj výkonom.

 

Elektrocentrály poháňané benzínom sú väčšinou lacnejšie, ale dosahujú nižšieho výkonu. Dieselové elektrocentrály sú síce výkonnejšie, ale to znamená aj vyššiu cenu. Kardanové elektrocentrály medzi nimi tvoria výnimku.

 

Aký majú výkon?

 

Kardanové elektrocentrály sú lacnejšie, ale zároveň extrémne výkonné – nemajú totiž motor, ktorý je na celej elektrocentrále najdrahší. Sú poháňané kardanovým spojom, preto ich môžete využiť len tam, kde je k dispozícii kardanové spojenie, najčastejšie u traktorov. Kardanové elektrocentrály sú extrémne výkonné, napríklad u českého profesionálneho výrobcu MEDVED si môžete vybrať zo širokej škály elektrocentrál s výkonom 14 až 85 kVA.

 

Kam všade sa to hodí?

 

Vzhľadom na pohon využívajú tento typ elektrocentrál najčastejšie lesníci, poľnohospodári, chovatelia hydiny a všetci tí, ktorí denne pracujú s traktorom. Využijete ho ale aj v prípade, že potrebujete poháňať prístroje citlivé na kolísanie napätia, ako sú napríklad bioplynové stanice či hydinárne – traktorové elektrocentrály majú jemnú reguláciu výstupného napätia AVR.