Malá kuchyňaV závislosti na vedení elektriny a plynu je veľmi dôležité priestorové usporiadanie kuchyne malých rozmerov.

 

Z hľadiska ergonómie musíme do malého bytu vtesnať malú kuchynskú linku tak, aby bolo jej umiestnenie optimálne. Najčastejším riešením je usporiadať a nainštalovať linku do tvaru L, alebo U. No často sa používa aj usporiadanie v dvoch protiľahlých stranách.

 

Keď je jediným variantom v malej kuchyni iba usporiadanie skriniek v jednej línii, doplníme je mobilnými stolíky a kontajnermi. Aby linka nepôsobila v malom priestore príliš robustne, rozčleníme ju napríklad presklenými dvierkami, vhodné i praktické sú poličky medzi skrinkami, môžu byť aj dve či tri nad sebou. Skrinky v dolnej časti linky môžeme čiastočne nahradiť tiež policami v kombinácii s pojazdnými kontajnermi, na ktoré môžeme čokoľvek odložiť, prípadne všetko rýchlo a ľahko previezť na iné miesto.

 

Malá kuchyňa

 

Pod jednu pracovnú dosku v malej kuchyni sa tak pomyselne vojde hneď niekoľko skriniek či stolíkov a podľa skladovateľnosti aj väčšia či menšia doplnková odkladacia plocha. Mobilné kontajnery môžu mať namiesto hornej odkladacej plochy tepelnú alebo grilovaciu dosku, iné typy bývajú z praktických dôvodov často skladacie, po stranách je možné navyše umiestniť i vreckové odkladacie steny, do ktorých uložíme všetko, čo potrebujeme, ale ktoré v prípade nutnosti nebránia sklopeniu či zloženiu stolíka. K ukladaniu drobných nástrojov a iných kuchynských predmetov, ktoré potrebujeme mať stále po ruke, môžeme s výhodou využiť rozmanité závesné systémy, ktoré umiestnime po obvode steny nad pracovnú dosku.

 

Malá kuchyňa

 

 

 

 

 

Archív článkov

 

1.8.2011© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk  

 

Foto: cooledeko.de, wohnideen.minimalisti.com, www.inwerk-kuechen.de