Maľovanie interiéruAby malo maľovanie interiéru zmysel a nemuseli sme už zakrátko po ňom riešiť napáchané škody, je potrebné steny pre maľovanie dokonale pripraviť.

 

Len na čistú stenu sa totiž farba nanesie a zaschne tak, ako je to žiadúce, maľovka vám predčasne nepopraská a neopadne.

 

Čo teda robiť pred maľovaním? Jednoznačne musíte skontrolovať stav starších stien. Chyby podkladu totiž nedokážete prekryť žiadnou farbou.

 

Umývanie stien Pri varení jedla sa uvoľňuje mastná para a ukladá sa najmä na stenách v kuchyni. Mastnotu z kože, vlasov a rúk nájdete najčastejšie za sedacou súpravou, kreslami, posteľami a napríklad v chodbe, kde sa radi opriete o stenu pri obúvaní topánok. Takúto mastnotu je dobré neutralizovať. Postačí vám na to bežný čistiaci saponát, slabý roztok lúhu alebo roztok pracieho prášku, najlepšie s vysokým obsahom enzýmov. Najlepšie však nečistoty odstránite roztokom mazľavého mydla.

 

Roztok vyrobíte cca z 10 l horúcej vody a približne 1 kg mydla. Roztok na steny nanášajte pomocou rozprašovača, ak je potrebné postriekajte silnejšie znečistené miesto aj viackrát, poprípade ho umyte mokrou špongiou alebo kúskom mäkkej handry. Roztok môžete tiež nanášať priamo maliarskou štetkou.  

Viac práce budete mať v prípade, ak sú steny znečistené veľmi silno, alebo ak sa na nich nachádza viac vrstiev podkladu, pretretý latexový sokel či aplikácia olejovej farby. Mohlo by sa totiž stať, že by už steny neprijali ďalšiu vrstvu farby.

 

Skúška omietky

 

Pred maľovaním interiéru vykonajte na stene malú skúšku. Miesta, ktorým nedôverujete dôkladne navlhčite približne do rozmeru 1 m2. Počkajte pol hodinku a ak sa na starom nátere nebudú tvoriť bublinky, môžete začať s nanášaním farby. Iný test hovorí o narezaní vrchného náteru ostrým nožom. Vyrežte do náteru hustú mriežku. Ak sa vám vrchná vrstva maľovke začne odlupovať a opadne, neriskujte a stenu pred novým maľovaním alebo spevnite kvalitným penetračným náterom alebo ju dokonca zbavte starých vrstiev maľovky. Penetračný náter spevní podklad a zvýši priľnavosť novej farby. Penetráky s obsahom kremičitého piesku, dokážu mierne vyrovnať aj pórovitý podklad. Doporučujú sa natierať pomocou štetca alebo valčeka, použite ho aj vtedy, ak sa chystáte maľovať väčšie plochy.

Pri odstraňovaní starších vrstiev disperznej maľovky alebo starých tapiet vám pomôže zvlhčenie stien horúcou vodnou parou. Dobre navlhnuté steny najlepšie oškrabete maliarskou špachtľou. Snažte sa však škrabať tak, aby ste nepoškodili pôvodnú omietku.

 

Ako na staré tapety?

Maľovanie interiéruStaré tapety, ktoré držia kvalitne nemusíte stoj čo stoj strhávať. Jemne ich odmastite a aplikujte na ne farbu so štruktúrovaným plnivom, ktorá vďaka svojmu zloženiu prekryje pôvodný povrch a vyrovná nerovnosti. Použite pri tom štruktúrovaný valček.

 

V prípade, že sa na starej maľovke nachádzajú škvrny, napr. po haváriách potrubí, bude dobré ich ošetriť aj prípravkami proti plesni. Ak je miesto zaplesnuté, najprv ho dôkladne vysušte a spóry z povrchu odstráňte kefou. Ak však pleseň prenikla do muriva, musíte ju odstrániť špachtľou. Takýto očistený podklad natrite izolačnou a podkladovou vrstvou a disperznou farbou, ktorá prepúšťa paru. Poslúži vám ako prevencia proti novej tvorbe plesne. Ak máte dojem, že je pleseň zažratá hlbšie do steny, vyberte si radšej farbu s aktívnymi protiplesňovými zložkami. Ani tá vám však stopercentne nezaručí, že sa pleseň po čase opätovne neobjaví.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Oprava stien pred maľovaním

 

Kvalitná penetrácia predĺži trvácnosť náterov

 

Ďalšie články na tému Farby a omietky

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk  

Foto: www.oekologisch-bauen.info, www.heimwerkerlexikon.selbermachen.de