Kúpelne v paneláku

V kúpeľniach a sprchách sa z dôvodu vyhotovenia a umiestnenia elektrického zariadenia klasifikujú zóny. Pôvodne sa jednalo o štyri zóny, číslované 0,1,2,3.  V novej norme sa klasifikovanie zjednodušilo na rozdelenie do troch zón: zónu 0, zónu 1 a zónu 2. Rozmery zón sa merajú vzhľadom na steny, pevné priečky, stropy, dvere a výklenky, ktoré vymedzujú rozsah zóny. Nakoľko s delením na štyri zóny sa môžeme stretnúť aj dnes pripomenieme si takúto klasifikáciu:

 

Zóna 0

je celý vnútorný priestor vane alebo misy sprchovacieho kúta, v priestore so sprchou bez vane je zóna 0 vymedzená podlahou a rovinou vo výške 0,05 m nad podlahou.

 

Možnosti:

sprchovacia hlavica je odoberateľná a môže sa s ňou pri jej používaní pohybovať v horizontálnej rovine, zvislé hranice zóny 0 sú zhodné so zvislými hranicami priestoru, ktorý je určený na sprchovanie   sprchovacia hlavica nie je odoberateľná, zóna 0 je vymedzená zvislými plochami s polomerom 0,6 m od sprchovacej hlavice.

 

Zóna 1

je priestor:

a) nad hornou rovinou zóny 0 a vodorovnou rovinou do výšky 2,25 m od podlahy,

b) ohraničený zvislými plochami obklopujúcimi vaňu alebo sprchovací kút a v prípade, že je priestor dostupný bez použitia nástroja zahŕňa aj priestor pod vaňou.

 

Možnosti:

pre sprchu bez vane s odoberateľnou sprchovacou hlavicou, ktorá sa môže pri používaní pohybovať v horizontálnej rovine, je ohraničený zvislými plochami obklopujúcimi priestor určený na sprchovanie, pre sprchu bez vane s neodoberateľnou sprchovacou hlavicou je zóna 1 vymedzená zvislými plochami s polomerom 0,6 m od sprchovacej hlavice.

 

Schéma

 

Zóna 2

je priestor:

a) priliehajúci k vani na vonkajšej strane zóny 1, je široký 0,6 m a vysoký 2,25 m od podlahy,

b) nad podlahou a vodorovnou rovinou vo výške 2,25 m nad zónou 1 až k stropu alebo do výšky 3,0 m, keď je miestnosť vyššia.

 

Zóna 3

je priestor:

a) priliehajúci k zóne 2, široký 2,4 m a siahajúci do výšky 2,25 m od podlahy,

b) nad podlahou a vodorovnou rovinou vo výške 2,25 m nad zónou 2 až k stropu alebo do výšky 3,0 m, keď je miestnosť vyššia,

c) pod vaňou, v obmurovanom priestore prístupnom dvierkami s použitím nástroja.

 

Kúpelne v paneláku

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Ako na rekonštrukciu bytového jadra ?

 

Trendy 2015: Rekonštrukcia kúpeľne

 

Ďalšie zaujímavé články na tému Prestavby

 
2014© Weby Group
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: barev.info, zoom.cnews.ru

(i.n.)