výkvet na betónovm plotePlot zo štiepaného betónu imituje vzhľad plotu z neporovnateľne drahšieho štiepaného kameňa. Má výborné vlastnosti, ktoré mu zaručia dlhú životnosť so skutočne minimálnymi nákladmi na údržbu či opravy. Tvarovky zo štiepaného betónu sú riešené ako stratené debnenie a stavba z nich je veľmi jednoduchá. Jedným z ich mála negatívov je ale vznik bielych škvŕn či skôr fľakov, pripomínajúcich škvrny od vápna. A hoci tieto škvrny alebo povlaky nie sú nebezpečné z hľadiska „zdravia“ vášho plotu, určite vám z hľadiska estetiku idú na nervy.

 

Tieto tzv. výkvety spôsobujú roztoky solí, ktoré sú cyklickým pôsobením vlhkosti vytláčané z vnútra betónu ku jeho povrchu, na ktorom následne vysychajú.

 

Ako proti nim bojovať?  Pripravte si v nádobe zriedený roztok niektorej z prístupných kyselín, ( napr. kyseliny vínnej, octovej alebo fosforečnej) a pridajte do neho niekoľko kvapiek odmasťovacieho prostriedku na umývanie kuchynského riadu. Roztok natrite na fľak a nechajte pôsobiť približne 15 minút. Potom miesto pôsobenia opláchnite čistou vlažnou vodou.

 

Natieranie alebo nastriekanie výkvetov na betónovom plote robte dovtedy, kým sa úplne neodstránia aj posledné.

 

Tip: Namiesto roztoku kyselín môžete použiť aj bežný domáci prostriedok na odstránenie vodného kameňa.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Hliníkový plot vyzerá celé roky ako nový

 

Montáž betónového plotu

 

Ďalšie zaujímavé články, návody a tipy na tému Ploty

 

 

1.5.2013© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk