1.jpgZemné pretláčacie kladivá slúžia k bezvýkopovej inštalácii potrubia či kabeláže. Ľudovo sa im hovorí krtko, pretože v pôde vytláčajú tunel. Na trhu existuje celý rad typov, ktoré sa líšia parametrami, ako je priemer a výkon kladivá. Ako vybrať to správne a kedy je možné jej použiť?

 

Zemné pretláčacie kladivá sú nevyhnutným pomocníkom pre kladenie vodovodných a kanalizačných prípojok a zaťahovanie chráničiek elektroinštalácií. Dôležitým faktorom, ktorý musíme pred výberom zvážiť, je účel, za akým ich budeme používať a ako veľký otvor potrebujeme pretlačiť. Nemenej dôležitý je aj výkon a životnosť kladivá.

 

Kvalita od značky TERMA

 

Jedným z najpoužívanejších pretláčacích kladív je TERMA MAX K130S, ktoré je určené pre zaťahovanie chráničiek a PE alebo PVC potrubia s priemerom 110 alebo 125 mm a umožňuje zarážať (rámovať) oceľové potrubie až do priemeru 323 mm. Pri použitiu rozširovacích puzdier môžete v krajine pretlačiť otvor s priemerom až 215 mm. Model je veľmi obľúbený u českých aj slovenských firiem, pretože k svojej relatívne nízkej hmotnosti má prekvapivý výkon, ľahko sa používa a rovnako tak ako ostatné rakety značky TERMA, sa aj tento model vyznačuje veľkou rýchlosťou a presnosťou, za čo bol na medzinárodnom poli už niekoľkokrát ocenený.

 

Hodí sa aj do náročného terénu

 

omocou pretláčacích kladív ľahko nainštalujete potrubie aj kabeláž. Ako ich vybrať?Zemné kladivá TERMA MAX si poradia aj v náročnom teréne, ako je kamenistá alebo príliš tuhá pôda. Pomocou pneumatického ventilu umiestneného na olejovači môžete ľubovoľne meniť smer. Pretláčacie zariadenie značky TERMA sa pýši vysokou presnosťou vďaka stupňovitej hlavici a dokonale vyváženému telu. Je preto možné ich použiť aj na dlhšie vzdialenosti. Vďaka tomu, že sa úderník pohybuje po teflónových páskach, má kladivo vysokú životnosť, dlhšie servisné intervaly a vyššiu ochranu proti poškodeniu vplyvom externých nečistôt.

 

Pravidelná údržba a servis je nutnosť

 

K pretláčacím kladivám sa dodáva celý rad voliteľného príslušenstva, koncové puzdrá pre zaťahovanie chráničky, napínače, rozširovacie puzdrá alebo nástavce pre priame zaťahovanie chráničiek. Ďalej si môžete vybrať doplnky, ako sú optický zameriavač alebo štartovacia lafeta, ktoré výrazne ušetrí čas a zefektívni prácu. Už pri výbere kladivá myslite na to, či je pre vás dostupný servis. Bez pravidelnej údržby a kontroly sa zemné pretláčacie kladivá môžu rýchlejšie opotrebovať alebo stratiť svoj efektívny výkon. Spoľahnite sa preto na autorizovaného predajcu, ktorý ponúka záručný aj pozáručný servis a má výhradné zastúpenie pre Českú a Slovenskú republiku.