V súčasnosti je na výber garážovej brány kladený rovnako veľký dôraz ako na ostatné časti rodinného domu. Tvorí jeden zo vstupov do domu, preto by mala byť  100%-ne funkčná a farebne ladiť s fasádou domu alebo vchodovými dverami a oknami.

 

Porovnanie typov brán: rolovacie, sekčné a posuvné

 

Rolovacie garážové brány

 

Práve vďaka rolovaciemu systému zaberajú garážové rolovacie brány v garáži minimum priestoru. Pancier brány sa skladá z lamiel a navíja sa buď na viditeľný hriadeľ alebo do viditeľného krycieho boxu. Veľkou výhodou rolovacích brán je aj možnosť výberu lamiel (hliníkové alebo oceľové vyplnené PUR penou), ktoré možno doplniť niekoľkými presvetľovacími alebo vetracími časťami. Okrem toho sa roletové brány jednoducho inštalujú aj ovládajú. 

 

Do určitej hmotnosti (75 kg) je pohon garážovej brány možné riešiť manuálne, v ostatných prípadoch jedine motoricky. Otváranie a zatváranie garáže ovláda užívateľ prostredníctvom dvojpolohového spínača alebo diaľkovým ovládaním.

 

Porovnanie typov brán: rolovacie, sekčné a posuvné

 

Jedným z výrobcov elektrických rolovacích brán na českom trhu je firma Building Plastics, ktorá svoje systémy ponúka pod značkou Minirol. Tieto garážové brány s manuálnym alebo automatickým pohonom sa skladajú z boxu, vodiacich líšt, koncovej lamely a bránového krídla (lamelová výplň). Bránu možno namontovať pred, za alebo priamo do stavebného otvoru. Brány Minirol sú vyrábané na mieru.

 

Výhody

- rozmanité farebné prevedenie

- ľubovoľné rozmery (plocha brány až 20 m2)

- minimálne nároky na údržbu

- využitie do väčších stavebných otvorov

- tepelno-izolačné vlastnosti

- odolnosť proti vetru

- pôsobí subtílne

- praktickosť – v interiéry zaberajú minimum priestoru

Nevýhody

- pomerne vyššia obstarávacia cena

- variant s boxom a montážou do stavebného otvoru môže znižovať jeho svetlú výšku

- nie je možné osadiť ich vstupnými dverami

 

Sekčné brány

 

Sú to elektrické brány, ktoré v celku zachádzajú pod strop garáže. Medzi najväčšie prednosti tohto typu brán patrí vysoká miera izolácie garáže, jednoduché ovládanie a nenáročná inštalácia. Pohon garážovej brány je možné riešiť do určitej hmotnosti manuálne, v ostatných prípadoch iba motoricky.

 

Výhody

- pevnosť a odolnosť

- tepelno-izolačné vlastnosti

- montáž bez výrazných stavebných zásahov

- možnosť doplniť bránu vstupnými dverami do garáže

Nevýhody

- zaberajú priestor pod stropom, ktorý  sa už nedá využiť ako odkladací priestor

- znižujú výšku stropu

 

Posuvné brány

 

Do tejto kategórie patria brány otvárajúce sa netypicky do strany. Hodia sa vtedy, keď užívateľ potrebuje rýchly a jednoduchý prístup zvonka do garáže. Výrobcovia ponúkajú manuálny aj motorický pohon garážovej brány. K celkovému komfortu manipulácie patrí aj variant na diaľkové ovládanie, vďaka ktorému nemusíte vystupovať z auta.

 

Rovnako ako sekčné, aj posuvné brány sú v ponuke vo viacerých odtieňoch a dekoroch dreva. Obidva typy brán tak môžete zladiť s fasádou garáže alebo rodinného domu.

 

Výhody

- možnosť otvoriť bránu iba čiastočne pre vstup obyvateľov do garáže

- výška prejazdu ostáva nezmenená

- garážová brána na diaľkové ovládanie

Nevýhody

- horšie izolačné vlastnosti medzi bránovým krídlom a vodiacou lištou

- kvôli montáži zvnútra je ostenie viditeľné

- nutnosť nadpražia

 

Přečtěte si také článek na téma časté poruchy a opravy rolovacích vrat.