Úrazy pracovníkov v stavebníctve sú až dvojnásobne častejšie ako v iných odvetviach. Už zlé plánovanie spôsobuje množstvo nehôd či dokonca úmrtí. Práca na stavbách spôsobuje aj omnoho viac chorôb vyplývajúce z povolania. Ich bezpečnosť a pohodlie sa týka aj ich kvality pracovného oblečenia.

 

Pracovné oblečenie na stavbe

 

Obrázok: Stavebníctvo- odvetvie, ktoré patrí medzi najrizikovejšie zamestnania

Zdroj: Pxhere.com

 

BOZP

 

Táto skratka znamená bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci. Je to oblasť riadená, ktorá je zameraná na bezpečnosť a ochranu zdravia ľudí v priebehu ich pracovného procesu. 

Jej cieľom je vytvoriť bezpečné a zdravé pracovné prostredie pri práci. BOZP sa týka pracoviska, ergonómie, pracovných nástrojov, zariadenia, pracovného oblečenia, prostriedkov,pomôcok či hygieny pracovného prostredia.

 

Pracovné oblečenie na stavenisku

 

Keďže práca na stavbách je skutočne manuálne náročná, je dôležité, aby zamestnanci mali zabezpečené kvalitné pracovné oblečenie, ktoré ich nielen ochráni pred nepriazňou počasia, či prispeje k bezpečnosti pri práci, ale zároveň bude pre nich aj dostatočne pohodlné. Práve pohodlie oblečenia je veľmi dôležité, pokiaľ má byť dobrá efektivita práce na stavenisku.

Pokiaľ hľadáte kvalitné pracovné oblečenie na stavbu, v ktorom sa budete cítiť komfortne a bezpečne v každej situácií, dáme vám pár tipov, ako vybrať to správne firemné oblečenie na stavbu:

 

Pracovné monterky len z pevných materiálov

 

Aby pracovné monterky odolali čo najviac, dbajte na to, aby boli vyrobené z dostatočne pevnej látky, ktorá odolá aj náročné pracovné prostredie. Ideálne, aby boli vyrobené z polyesteru, ktorý je odolný voči oderom a bavlny, ktorá je príjemná na nosenie. Pre pohodlie pri práci, určite oceníte monterky, ktoré sú vystužené na kolenách s multifunkčnými vreckami a reflexnými doplnkami. Je dôležité vybrať správnu veľkosť pracovného odevu, pokiaľ je potreba, tak kombinovať celé pracovné komplety tak, sedeli aj monterky aj bunda, aj keby mali byť v rôznych veľkostiach. Ďalšia dôležitá vlastnosť monteriek je ich hmotnosť. Ideálna gramáž materiálu, z ktorého sú monterky vyrobené na stavbu by mala mať 260 g/m2.

 

Pohodlná a bezpečná obuv

 

Obuv má pomáhať k bezpečnosti na stavbe a zároveň musí byť pohodlná. Bolesti pohybového ústrojenstva na stavbách sú jednou z najčastejších zdravotných komplikácií. Nerovný terén, stojatá práca, nepriaznivé poveternostné podmienky, to všetko má vplyv na zdravie zamestnanca. 

Najvhodnejšia obuv, ktorá vám pri tejto namáhavej práci najviac uľaví, je ergonomická. Práve tá ochrániť vaše zdravie a to vďaka zvýšenej päte, čo zabezpečuje väčšiu oporu a lepšie držanie nohy. Podrážka by mala byť čo najviac odolná a tvrdá. Vložka topánok má mať sériu tlakových bodov, ktoré pôsobia na chodilo tak, že pomáhajú k zlepšeniu rovnováhy tela a znižujú namáhaniu vášho pohybového ústrojenstva.

 

Ergonomická obuv, by samozrejme mala veľkosťou sedieť, to sa ale často v praxi nedeje. Je to však jedna z najdôležitejších vecí, nielen kvôli bezpečnosti, ale aj pre pohodlie pri práci.

 

Zaistenie pracovného odevu

 

Aj keď zákonník práce udáva povinnosť dodržiavať pri výkone stavebnej práce určený spôsob pracovného odevu, nie je presne tento odev definovaný. Preto je na každom vedomí a svedomí zamestnávateľa, ako sa postará o bezpečnosť a pohodlie svojich zamestnancov. Práve tieto dve dveci však majú veľký vplyv na efektivitu ich práce a preto je namieste dbať o zabezpečenie takého firemného odevu, ktorý bude pracujúcim na 100% vyhovovať. 

 

Podmienky poskytovania pracovných odevov stanovuje právna úprava. Rozhodujúcim subjektom pre zabezpečenie ochrany zdravia zamestnanca je práve zamestnávateľ. Čiže zamestnávateľ je povinný zaistiť bezpečnosť zamestnanca pri práci prostredníctvom osobných ochranných pracovných prostriedkov (rukavice, slúchadlá, prilba,..) vrátane pracovných odevov a obuvi. Tieto pracovné prostriedky má podľa právnej úpravy zamestnanec využívať bezplatne.

 

Bezstarostná údržba odevov

 

Spoločnosť Lindström je zameraná na prenájom a servis pracovného oblečenia. Svojimi službami vám ušetrí peniaze nielen na ich údržbu, ale aj na nákup nových odevov. Zaistia vám jeho pranie, výmenu či opravu.

Svoje služby vám prispôsobia presne podľa vašich potrieb. Firma sa ponúka všestranné riešenia pre spoločnosti rôznych veľkostí. 

Lindström vám pomôže obliekať a chrániť zamestnancov v súlade s požiadavkami bezpečnosti práce. Pracovné odevy vám bude dodávať priamo na pracovisko. Dokážu spracovať akékoľvek priemyselné nečistoty a nebezpečný odpad z textílií pracovných odevov.