Rodinný dom projektPri výbere vhodného rodinného domu by mali rozhodovať štyri základné faktory: veľkosť pozemku, poloha osadenia domu, jeho dispozičné riešenie a samozrejme náklady na jeho výstavbu.

Rozmery pozemku môžu najvýraznejšie ovplyvniť výber projektu domu. Pokiaľ je plocha nadobudnutého pozemku dostatočná, môže sa investor rozhodnúť pre prízemný dom - bungalov - s dostatočne veľkou zastavanou i obytnou plochou. V opačnom prípade nezostáva iné riešenie, ako sa uspokojiť s jedno - či dvojpodlažnou alternatívou.

 

Rodinný dom a projekt

 

Osadenie domu na pozemok je totiž ovplyvnené vyhláškou č. 83/1976 Zbierky o všeobecno - technických požiadavkách, ktorá ošetruje napr. dodržanie vzdialenosti medzi vzájomne susediacimi domami či vzdialenosti domu od hranice pozemku. Napr. vzdialenosť dvoch susediacich domov nesmie byť menšia ako 7 m, ideálna vzdialenosť predstavuje 10 m.

 

V stiesnených podmienkach sa smie táto vzdialenosť upraviť na 4 m, ale len ak ani jeden zo susedných domov nebude mať na pojednávaných stranách okno z obytnej miestnosti. Súhlas so znížením platných vzdialeností však musí vydať príslušný stavebný úrad. Od hranice pozemku musí byť dom osadený vo vzdialenosti minimálne 3 metre. V prípade veľmi úzkeho pozemku to môžu byť so súhlasom stavebného úradu 2 metre. Ak má byť dom umiestnený v už zastavanej lokalite, nie je vždy možné tieto vzdialenosti dodržať. V takom prípade je jeho osadenie na pozemok nutné prekonzultovať s odborom výstavby príslušného úradu životného prostredia.

Ďalším faktorom rozhodujúcim o osadení domu, by mala byť jeho orientácia vzhľadom na svetové strany. Tu platí jednoduchá zásada. Na severnú stranu by mal byť otočený čo najmenší počet okien. Ak sa už tejto podmienke nedá vyhnúť, mali by to byť okná z kuchyne, komory, pracovne alebo kúpeľne. Obývacia izba by mala byť situovaná na juhovýchod, detské izby a spálne môžu byť orientové na juh, západ i východ.

 

Projekt na dom

 

Z hľadiska dostupnosti je vhodné, aby sa dom nachádzal čo najbližšie k ulici. Avšak v prípade, že je ulica hlučná, je lepšie dom situovať hlbšie do pozemku. Potrebné je aj rešpektovať uličnú čiaru, ktorá je väčšinou pevne stanovená územným plánom obce alebo mestskej časti.

 

Pre bývanie, vyhovujúce predstavám a požiadavkám všetkých členov rodiny, je snáď najdôležitejšie vyhovujúce dispozičné, čiže priestorové riešenie. Treba sa zamyslieť nielen nad potrebným počtom izieb, ale aj nad ich priechodnosťou. Každé dieťa by malo mať vlastnú detskú nepriechodnú izbu a rodičia spálňu. Plánovať pracovňu alebo hosťovskú izbu znamená zväčšiť obytnú plochu a tým pádom aj náklady na výstavbu. Do úvahy o projekte na dom je nevyhnutné aj zakomponovanie garáže či dvojgaráže, ktorá môže byť súčasťou rodinného domu alebo bude predstavovať samostatný objekt. V prvom prípade však musíme znovu rátať so zväčšením zastavanej plochy. Ak má byť dom stavaný do svahu, môže byť priestor garáže situovaný aj v suteréne.

 

Dôležité je aj rozhodnutie pre kompletné alebo čiastočné podpivničenie domu. Suterénne miestnosti nájdu využitie nielen ako kotolne, pivnice a sklady, ale aj ako priestory vhodné pre využitie voľného času. Možno v nich umiestniť saunu, dielničku pre domáceho majstra, podobne ako napr. pingpongový stôl pre deti. Plocha podpovničenia sa počíta do celkovej úžitkovej plochy domu a samozrejme značne ovplyvňuje výšku nákladov na jeho stavbu. Je teda vhodné popremýšľať, či je podpivničenie skutočne potrebné.

 

Určite nezanedbateľným faktorom pri stavbe rodinného domu a výbere jeho projektu je jeho cena, ktorá v súčasnosti začína cca. pri 1.800 000.- a je závislá od obytnej a úžitkovej plochy, technológie a spôsobu výstavby. Svojpomocnou výstavbou je možné znížiť cenu domu cca o 40% v porovnaní s cenou výstavby domov na kľúč.

 

Ak ste sa pre stavbu už rozhodli, musíte sa rozhodnúť pre individuálny alebo typový projekt na dom. Niektorí z budúcich majiteľov rodinných domov, ktorí majú predstavu o finančnej náročnosti stavby, sa obracajú na architektonické kancelárie a architektov a dávajú si vypracovať projekty šité na mieru. Väčšina investorov sa ale rozhoduje pre konkrétnu stavbu prostredníctvom stavebných firiem a katalógov čiže prezentácií. Sú ľahko prístupné a rýchlo pomôžu ku konkrétnym predstavám o fyzickom vzhľade budúceho domu i finančných požiadavkách konkrétnej stavby. Typové projekty sú navyše, v porovnaní s individuálnymi, lacnejšie. Nesmie sa však pri nich zabúdať na vyhovujúce dispozičné riešenie.

 

Kompletný projekt rodinného domu by mal obsahovať stavebnú časť, rozpočetovú časť, statiku, výmery, ďalej elektroinštaláciu, systém vykurovania, riešenie požiarnej ochrany, zdravotechnickej inštalácie a ak je to potrebné, tak plynofikácie. Katalógový projekt nerieši vonkajšie inžinierske siete, ich prípojky ani osadenie stavby na pozemku.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Stavba domu a jeho financovanie

 

Montované nízkoenergetické domy

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a tipy na tému Financovanie, ekonomika, úspornosť

 

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: maplegrovemotel.net, huf-haus.com,