A nie iba taká troška, ale poriadna porcia. Matematika totiž ku schodom neodmysliteľne patrí, nech sa nám to už zdá akokoľvek nudné, alebo zbytočné.

 

Výpočet schodov

 

Tu je niekoľko základných pravidiel:

 

1. Šírka schodiskového ramena sa určuje podľa šírky jedného schodiskového prúdu pre idúceho človeka - čo predstavuje minimálnu šírku 60 cm.

 

2. Ak vlastníte rodinný dom, vedzte, že podľa normy sa v ňom šírka schodiska musí pohybovať od 90 cm vyššie - musí to byť minimálne jeden a pol násobok základnej šírky pruhu.

 

3. Dĺžka schodiskového ramena je súčtom šírok jednotlivých stupňov schodiska. Horná plocha stupňa sa nazýva nástupnica, predná plocha predstupnica a bočné plochy sú čelá.

 

výpočet schodov

 

4. A odkiaľ stavebníci vedia, aké široké a vysoké majú byť jednotlivé stupne schodiska? Odpoveď je jednoduchá - v stavebníctve na všetko existuje vzorec, v tomto prípade sa nazýva Lehmanov vzorec b+2h=63 cm. Tých 63 cm je priemerná dĺžka kroku dospelého človeka idúceho po rovine. Z tohto vzorca nám vyplýva, že čím sú schody nižšie, tým sú ich nástupnice širšie a naopak.

 

5. Podchodná výška schodiska v rodinnom dome musí byť minimálne 210 cm - aby sme sa pri chôdzi schodmi nemuseli hrbiť. Priechodná výška sa musí pohybovať od 190 cm vyššie.

 

6. Každé schodisko musí mať zábradlie, ktorého výška sa pohybuje minimálne od 90 cm vyššie.

 

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Skladacie a mlynárske schody pre malý priestor

 

Schodisko - výber materiálu a konštrukcie

 

Ďalšie zaujímavosti na tému schody a zábradlia

 

 

rok 2006© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: lestnicatmp.ru, amostroyechka.ru