Viete, že automatická práčka je jedným z najužitočnejších vynálezov? Zbavila totiž ženy úmorného ručného prania. Ako každý spotrebič ale potrebuje pravidelnú údržbu, rovnako ako umývačka riadu. Obe zariadenia pracujú vo veľkej miere s vodou, zanášajú sa vodným kameňom a niekedy vás prekvapia aj nepríjemným zápachom zvnútra. Prevádzkovým ťažkostiam sa vyhnite čistením, sušením a vetraním.

 

Čistenie práčok obstaráte špeciálnymi alebo domácimi prípravkami

 

Najproblematickejšie je čistenie bubna práčky, kam nemáte z vonkajšej strany prístup. K jeho čisteniu od usadenín alebo vodného kameňa použite špeciálne prípravky, alebo aj domáce suroviny. Používajte tiež zmäkčovače vody, ktoré predĺžia životnosť prístrojov najmenej o niekoľko rokov. Anorganické usadeniny navyše môžu odrovnať čerpadlo či zafarbiť vašu bielizeň.

 

Usadeniny vodného kameňa dokážu výhrevné teleso zničit. Foto: ©Depositphotos.com/ksena32

Usadeniny vodného kameňa dokážu výhrevné teleso zničit. Foto: ©Depositphotos.com/ksena32

 

Na trhu existujú špeciálne čistiace prostriedky, ktoré zoženiete približne od 3 do 12 Eur za balenie. Používajte podľa návodu viackrát do roka. Nezabudnite na filter, ktorý nájdete spravidla na čelnej strane vašej práčky pod krycím viečkom. Vyskrutkujte ho a starostlivo vyčistite od nití, vlasov a žmolkov bielizne, potom ho prepláchnite pod tečúcou horúcou vodou. Postup popisuje každý manuál k práčke, opakujte ho zhruba každé tri mesiace.

 

Pravidelne čistite dávkovač pracieho prostriedku, býva tam čierno

 

Aspoň raz mesačne sa pozrite do zásuvky alebo dávkovača na prášok. Usadené nečistoty i vodný kameň odtiaľto dostaňte hubkou či starou zubnou kefkou s čistiacim prípravkom. Rovnako postupujte i u tesniacej gumy bubna, kde vám po čase môže narásť nepekná čierna špina. Porucha tu síce nehrozí, ale na oblečení sa objavia nevzhľadné fľaky. Častým čistením tiež zabránite množeniu baktérií a plesní, ktoré môžu vydávať nepríjemný zápach.

 

Snažíte sa šetriť a periete na 30 alebo dokonca na 15 °C? Tiež tu vás môže prekvapiť zápach z práčky, na ktorý nepomôže ani silná aviváž alebo drahý prací prášok. Pri nízkych teplotách sa totiž v bubne a rúrkach usadzujú zvyšky pracích prostriedkov. Nevynechávajte preto programy na 60 či 90 °C. Raz za čas vyperte svetlé uteráky alebo utierky na vyššiu teplotu a zápach zmizne.

 

Periete pri nízkych teplotách? Raz za čas vyvarte svetlé uteráky alebo utierky.

 

Po nízkoteplotnom praní práčku vyčistite raz odmerkou sódy a spustením najteplejšieho a najdlhšieho programu. Keď práčka skončí, dajte do bubna pol litra čistého octu, ktorý vyčistí rúrky od nánosov. Perte znovu na najdlhšom a najteplejšom programe. Špiny a baktérií sa takto zbavujte zhruba raz za tri mesiace. Gumové tesnenie ošetrite opatrne prípravkom Savo proti plesni.

 

Rad ľudí považuje za všemocný čistič usadenín a nečistôt obyčajný ocot. Do práčky nalejte liter octu a bez bielizne spustite program na vyváranie. Okrem vodného kameňa by ste sa mali zbaviť aj zvyškov aviváže a pracích práškov. Väčšie množstvo mnohokrát horúceho octu je problematické, mohli by ste si poškodiť gumové tesnenia, hadice či inú inštaláciu. Vyskúšajte aj iné recepty.

 

 

Práčke pomôže od nečistôt aj kombinovaný recept z viac domácich prostriedkov

 

Do práčky postupne dajte liter octu, štvrť kila kryštalickej sódy a osem kvapiek jari. Spustite najdlhší cyklus na 90 °C a 1400 otáčok, plus prídavnú funkciu plákania. Pri žmýkaní nalejte na prečistenie práčky jeden liter vody a na záver spustite plákanie v studenej vode s avivážou. Sóda v kilovom balení vás vyjde na 0,80 až 1,20 €.

 

Pre zachytenie uvoľnených nečistôt dajte do bubna starú handru alebo plienku. Dobrú čistiacu službu obstará aj kyselina citrónová. Tri štvrtiny balíčka dajte do dávkovača a spustite program na bavlnu pri 90 °C. Dajte do bubna starú handru alebo plienku, ktoré počas pracieho cyklu uvoľnené nečistoty pohltia.

 

Pravidelnú údržbu vyžaduje aj umývačka riadu. Na trhu nájdete množstvo čistiacich a odvápňujúcich tabliet alebo gélov. Prípravok jednoducho vložte do umývačky podobne ako prostriedok na umývanie a nechajte prejsť umývací cyklus. Štvrť litra čističa umývačiek zoženiete priemerne od 2 € a používajte ho 1 - 2 × mesačne. Niektorí výrobcovia ponúkajú napríklad desiatku umývacích tabliet za necelých 7 eur.

 

Domáce prostriedky vám pomôžu likvidovať pach i u umývačiek

 

Aj u umývačiek môžete použiť prostriedky, bežne dostupné doma. Nalejte do nádržky ocot a nechajte umývací program bežať naprázdno na čo najvyššiu teplotu. Sódu zase nasypte do šálky a spustite program na oplachovanie. Umývačku nielen vyčistíte, ale zbavíte ju aj všetkých pachov. Pravidelne zbavujte vnútro umývačky od zvyškov potravín a drobných nečistôt a preplachujte výpustné sitko.

 

Zhruba raz za mesiac vyskúšajte kompletné vymytie spodnej časti umývačky. Vytiahnite a starostlivo vyčistite filtre a košíky na zachytávanie nečistôt. Do priehradky, kam patrí umývací prostriedok, nasypte prášok na pranie a nastavte na teplotu 40 °C jeden umývací cyklus. Zlikvidujete tak podstatnú časť mastnoty a špiny, ktorá sa v spodnej časti prístroja usadzuje.

 

Po skončení cyklov nechajte práčku a umývačku vetrať, plesne to nemajú rady.

 

Záverečné odporúčanie je známe. Nezabúdajte nechať po skončení pracieho alebo umývacieho programu otvorené dvierka spotrebičov, vrátane povytiahnutej dávkovacej zásuvky. Vlhkosť sa s čerstvým vzduchom nemá rada, a ak ju znížite, nebude sa u vás dariť ani plesniam, ani rôznym pachom. Tesniacu gumu po každom praní aj umývaní pre istotu utrite do sucha.

 

Viac rád, tipov a trikov na blogu "Môj byt"

Autor: Jiří Macík