Spôsoby ovládania osvetlenia schodiskaNajpohodlnejšie sú samozrejme pohybové senzory. Práve ony umožňujú okamžite osvetliť schodisko ihneď ako k nemu pristúpi osoba, ktorá chce po ňom vyjsť nahor alebo zísť dolu. Zvážte však, či je tento spôsob ovládania schodiskového osvetlenia pre vás tým pravým zvlášť preto, lebo inštalácia pohybových senzorov si vyžaduje značné investície a navyše elektroinštaláciu musíte zveriť do rúk odborníkom a špecialistom na takéto zariadenia.

 

Preto je pre vás v každom prípade nutné informovať sa, koľko to bude stáť a s akým stavebno – technologickým zásahom musíte počítať. Ekonomickejšou možnosťou je inštalácia špeciálnych tlačidlových vypínačov s časovačom, alebo bez neho. Úlohou časovača je ponechať rozsvietené svetlo po určitú dobu, ktorá je potrebná pre pohodlné vystúpenie alebo zostúpenie po schodoch a potom sa svetlo automaticky vypne s možnosťou pomalého uberania svitu. Toto zapojenie si nevyžaduje zvláštnu kabeláž.

 

Najčastejším systémom osvetlenia schodísk je systém schodiskových prepínačov, kedy sa ovláda osvetlenie z viacerých miest. K tomu účelu sa najčastejšie používajú schodiskové prepínače a              v prípade ovládania osvetlenia viac ako z dvoch miest, tiež so zabudovaným krížovým prepínačom. Tento variant je v domových inštaláciách najviac používaný, pretože jeho aplikácia vyžaduje iba správny typ vypínača  a patričný počet vodičov medzi jednotlivými ovládacími miestami a svietidlom.

 

Novinkou sú riadiace jednotky pre schodisko /napríklad s 11 až 15 nášľapmi + 2 špeciálne kanály pre doplnkové osvetlenie (rampa, madlo a pod.)/. Jednotka má vstavaný časovač umožňujúci komfortné nastavenie prevádzkových časov - napríklad trvalé osvetlenie schodiska v určený čas (ráno, večer, v čase intenzívneho pohybu osôb). Spôsob ovládania je jednoduchý a môže byť kontrolovaný pomocou LED displeja priamo na riadiacej jednotke.

 

 

Mohlo by vás tiež  zaujímať:

 

Žiarivky - Úsporná alternatíva klasických žiaroviek

 

Elektrické vypínače

 

Ďalšie články na tému Osvetlenie

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.homester.com.ua

Autor: Ivan Nôta