001.JPGNie je žiadnou novinkou fakt, že mnohí z nás chcú mať vo svojom dome či byte niečo originálne, niečo, čo nie je bežné a čím sa naše obydlie bude odlišovať od tých ostatných. Ak staviate či prerábate, máme pre vás tip na štrkový sprchovací kút. Technológia jeho výstavby je v podstate taká istá ako je tomu pri bežných murovaných sprchovacích kútoch a predsa bude úplne iný než tie, na aké sme zvyknutí.

 

Stavba štrkového sprchovacieho kúta (fotopostup)Prednosťou sprchovania je nízka spotreba vody. Zvlášť pri napätom domácom rozpočte hrá do kariet, že pri osprchovaní ušetríme viac, ako dve tretiny ceny za kúpeľ vo vani. Sprchovací kút šetrí aj miesto a sprchovanie je aj hygienickejšie. Štrkový sprchový kút dodá kúpeľni úplne iný švih. To, že si ho môžeme postaviť svojpomocne umožňuje moderný typ odtokových kanálikov, a tiež technológie, ktoré zaistia dokonalú hydroizoláciu celého kúta - nielen podlahy, ale aj stien.

 

Významným krokom bude výber vhodných kamienkov. Mali by to byť hlavne hladké “okruhliaky“ približne rovnakých rozmerov. Dôležité je aby boli viacfarebné. Vtedy dostane kút ozaj prírodný nádych. Takéto štrko – kamene sa dajú kúpiť v záhradných centrách, aj v obchodoch so stavebninami.

 

02.JPGNajčastejšie a z hľadiska hospodárenia s plochou kúpeľne najúspornejšie je umiestnenie sprchového kúta do rohu miestnosti. Môžeme miesto obmurovať pálenými tehlami, ale lepšie budú vápenocementové tehly a najlepším pórobetónové tvárnice hrúbky 75 mm, s ktorými je práca úplne presná. Ich prednosťou je ľahká rozmerová úprava špeciálnou pílou, v núdzi však úpravu zvládneme aj pílou na drevo či na železo. Na lepenie sa používa suchá zmes na tenkovrstvové murovanie. Zmes sypeme do vody a priebežne miešame. Maltu musíme spracovať do štyroch hodín. Pozor - lepivosť stráca do piatich minút po natiahnutí. Na pórobetónovú stenu môžete bez ďalšej úpravy lepiť obkladačky.

 

03.JPG Stavba štrkového sprchovacieho kúta (fotopostup) 05.JPG

 

Dôležitou časťou je tiež podlaha. Ak je dosť silná, takže do nej možno položiť odpadové potrubie, postačí nám ju len upraviť. Voda bude stekať po vyspádovanej podlahe k odpadu. Kde už existuje odpadové potrubie, stačí na vybranom mieste odstrániť jej  hornú časť, náterom alebo tesniacimi pásmi spájanými teplom zabezpečiť kvalitnú izoláciu, tú uzavrieť spravidla betónovým, dostatočne únosným poterom, a naň nalepiť kamienky. To všetko však robíme až potom, keď máme dokonale nalepené bočné dlaždice.

 

Stavba štrkového sprchovacieho kúta (fotopostup) Stavba štrkového sprchovacieho kúta (fotopostup)

 

Na podlahu vždy nanesieme kus pripraveného flexibilného lepidla a vkladáme do neho skalku po skalke tak, že sa snažíme nielen farebne ich kombinovať, ale aj o to, aby sme dodržali rovinu, teda v našom prípade lepšie povedané spád k odtoku.

 

Stavba štrkového sprchovacieho kúta (fotopostup)Dôležitým prvkom riešenia obloženého sprchovacieho kúta je sprchovací žliabok, ktorý zvádza vodu do odtokového systému. Žliabok krytý plným alebo perforovaným roštom je zapustený do keramickej dlažby tak, že jeho horná hrana lícuje s jej povrchom. Inštalujte len odtok určený pre sprchy, ktorý sa po obvode napojí na hydroizoláciu a nedôjde tak k zatekaniu vody. Vyrába sa v mnohých tvaroch od štvorcov, rohových trojuholníkov až po líniové žľaby.

 

Keď máme podlahové skalky položené a lepidlo dokonale vytvrdnuté, pristúpime k škárovaniu. Používame špeciálne škárovacie hmoty typu „hydro“. Ideálne sú svetlé farby, v ktorých štrkový dizajn veľmi pekne vynikne.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Montáž sprchovej vane krok za krokom

 

Kúpeľňa na chalupe

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Prestavby kúpeľne

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.somethingfromnothingdiy.blogspot.com

Autor: Ivan Nôta