akustická tehla Tradičné stavebné materiály sa neustále tešia veľkej obľube, pálená tehla asi najviac. Sortiment je ale aj v tomto ohľade pomerne široký a kto chce z tehly stavať, mal by poznať jej možnosti.

 

Prednosti

 

Tehlové murivo pred inými stavebnými materiálmi vyniká hneď v niekoľkých oblastiach, ide o materiál, ktorého kvalita je rokmi osvedčená a obyvateľom domu, resp. bytovej jednotky poskytuje komfort zdravého bývania, čím spĺňa pri obytnej stavbe objektívne najdôležitejšie kritérium. Tehla je vďaka svojmu prírodnému zloženiu tvorenému predovšetkým z vody a hliny, jerecyklovateľná a jej výroba nezaťažuje životné prostredie, čo je jej veľkou výhodou najmä v dobe, keď sa i v stavebníctve kladie čoraz väčší dôraz na ekológiu.

 

Hotový produkt sa získava procesom vypaľovania, počas ktorého tehla nadobúda pevnosť a tvar, zo suroviny sa odstraňuje voda a tehla je preto tvarovo veľmi stála. Dokáže prirodzene prijímať i odovzdávať vlhkosť a interiér stavby vďaka tomu nadobúda príjemnú a pre človeka prirodzenú klímu. S tehlou veľmi radi pracujú projektanti, čo zase vyplýva z technických vlastností tohto materiálu. Murivo z tehál sa vyznačuje veľmi dobrými tepelno-izolačnými a zvukovo-izolačnými  vlastnosťami, je trvácne a odolné voči poveternostným vplyvom, aj voči chemikáliám, vode a dokonca i voči požiaru. Jeho dlhá životnosť zvyšuje hodnotu celej stavby.

 

Akú tehlu zvoliť

 

Tehliarsky sortiment môže byť prekvapivo široký a je v ňom z čoho vyberať. Základnou otázkou, pokiaľ ide o výber tehly je, či použiť brúsenú alebo nebrúsenú. Oba druhy sú veľmi kvalitné, rozdiel je len v spôsobe spájania blokov. Aj spoločnosť LeierBaustoffeSK s.r.o. prináša na trh produkty z oboch kategórií. Rozdiel vysvetľuje Alexander Pintér, produktový manažér LeierBaustoffe,: „Výhoda brúsenej tehly LeierPLAN spočíva v tom, že vďaka výbrusu umožňuje murovanie na veľmi tenkú ložnú škáru pomocou lepiacej peny alebo špeciálnej malty na tenké škáry. Stavba tak veľmi rýchlo napreduje.

 

Nebrúsená tehla predstavuje klasiku v tej najhlbšej podstate. Nebrúsené tehly LEIERTHERM poskytujú stavebný materiál na tradičné murovanie s maltou. Výhoda týchto tehál spočíva v tom, že systém murivo + malta je generáciami overený spôsob výstavby. Životnosť stavieb je takisto overená a to doslova stáročiami. Dôležité je poznamenať, že stavba z nebrúsenej tehly môže i napriek potrebedokúpenia malty investora v konečnom dôsledku vyjsť lacnejšie, ako stavba z tehly brúsenej.“

 

tehla

 

Príklad stavebných nákladov

 

Príklad stavebných nákladov

 

Tehlový sortiment zahŕňa všetky bežné stavebné formáty. Na výstavbu obvodových stien sú určené tehly s hrúbkou 30 cm až 45 cm LeierPLAN a Leiertherm. Doplňujúcim produktom k obvodovým múrom sú keramické predpäté preklady, pri ktorých je taktiež z čoho vyberať. Napríklad prekladyLeier STRONG alebo MDA, určené na preklenutie okenných a dverných otvorov, sa vyznačujú mimoriadnou pevnosťou a na ich montáž nie je potrebná žiadna zdvíhacia technika. Výška prekladov MDE, používaných na zhotovenie nadotvorových prekladov v nosných a obvodových stenách,  je identická s výškou murovacích tvaroviek. S rovnakým účelom použitia je možné keramické preklady umiestniť aj do vnútorných stien,  na výstavbu ktorých sa odporúča použiť tehly s hrúbkou 20 – 25 cm.

 

Novinkou v prípade tehál na vnútorné použitie je Leiertherm 25/30 AKU určená na výstavbu vnútorných múrov s vysokými akustickými parametrami, najmä pri stavbe bytových domov. Tieto tehly sa vyrábajú v dvoch výškach 238 a 220 prispôsobených rôznym stavebným modulom.

 

Kto sa rozhodne stavať z tehly, rozhodne sa správne, keďže tehla, ako jeden z mála materiálov, patrí k overeným a trvácnym produktom, ktoré nezaťažujú životné prostredie a v konečnom dôsledku šetria aj peňaženku.