Plot neslúži len na ohraničenie vášho pozemku, ale aj ako zábrana pred zvedavými očami, alebo ochrana pred hlukom z ulice. Oplotenie pozemku nepatrí medzi lacnú záležitosť, preto si čoraz viac ľudí vyberá oplotenie, ktoré je vyrobené z kvalitných materiálov, aby vydržal čo najdlhšie a dôraz dávajú aj dizajnový súlad s ich nehnuteľnosťou.

 

Výber a stavba plotu

Moderné oplotenie vašej záhrady

 

Materiály oplotenia

 

Vaše oplotenie je celoročne vystavené poveternostným vplyvom, preto materiál, z ktorého je vyrobené, musí čo najdlhšie odolávať týmto náročným podmienkam. Na stavbu plotu sa hodia rôzne materiály, ktoré dobre odolávajú počasiu a majú dlhú životnosť. Najčastejšie sa používa murivo, kameň, betón, odolné drevo alebo kov.

 

Každý má iný vkus, a preto si ľudia ohraničujú svoje pozemky rôznym oplotením. Niekto uprednostňuje prírodné materiály, niekto dáva prednosť minimalizmu a niekto má rád kovové oplotenie od umeleckých kováčov a niekto na jeho dizajn vôbec nedbá a stavia ho len kvôli svojmu účelu. Či už hľadáte dizajnerský kúsok, alebo jednoduché pletivo, dôležité je to, aby oplotenie niečo vydržalo. V dnešnej dobe má len málo ľudí čas a chuť sa neustále starať o svoj plot, preto čoraz viac domácností vyberá materiál a dizajn, ktorý vyzerá dobre a nepotrebuje veľkú starostlivosť.

 

Moderné stavby sú význačné svojim minimalistickým štýlom a to sa týka aj oplotenia pozemku. Okrem toho, že vyzerajú moderne, sú vyrobené z materiálu, o ktorý sa väčšinou netreba veľmi starať. Tieto oplotenia sa vyrábajú prevažne z hliníku, pretože je odolný, dobre izoluje hluk a aj po dlhých rokoch vyzerá neopotrebovane.

 

Hliníkové oplotenia sa dajú farebne prispôsobiť. Pokiaľ uprednostňujete viac vzhľad dreva alebo kameňa, môžete na hliníkový povrch použiť fólie, ktoré imitujú tieto materiály. Je dôležité, aby aj fólie boli odolné a vydržali čo najdlhšie nápor počasia. Pokiaľ rozmýšľate nad moderným oplotením vašej záhrady, kde si môžete vybrať zo širokého a hlavne kvalitného sortimentu, firma NOVAVISIO vás zaujme rôznorodým dizajnom oplotenia, výberom zo širokej ponuky a hlavne, toto oplotenie vám vydrží celý život.

 

Výber a stavba plotu

Kvalitný materiál a náter predĺži životnosť oplotenia

 

Čo všetko je potrebné na stavbu a následnú montáž plotu?

 

Plot je stavba, preto potrebujete vybaviť pár administratívnych úkonov. Túto drobnú stavbu musíte ohlásiť stavebnému úradu a v prípade betónového plotu musíte požiadať úrad aj o stavebné povolenie. Výhodou stavby plotu je, že na rozdiel od iných stavieb, potrebujete splniť menej požiadaviek na jeho povolenie.

 

Pokiaľ staviate plot, ktorý hraničí so susedovým pozemkom a nemáte s ním najlepší vzťah, mali by ste dbať na to, že ho staviate naozaj na svojom pozemku. Práve vtedy nepotrebujete jeho povolenie na jeho realizáciu. Na stavebnom úrade však posudzujú, či váš plot nebude ovplyvňovať susedské stavby (výška plotu, vzdialenosť od hranice jeho stavby a pozemku atď.).

 

Pri stavbe betónového plotu je potrebné dávať pozor aj na normu STN EN 12839. Táto norma sa týka betónových prefabrikátov, ktoré sa využívajú pri stavbe oplotenia. Pokiaľ pre stavbu plotu toto povolenie nebudete mať, sused v prípade nezhody môže žiadať o jeho demoláciu.

 

Výber a stavba plotu

Kde nepomôžu dobré susedské vzťahy, pomôže vybavenie všetkých zákonom daných povolení

 

Príprava na oplotenie pozemku

 

Aby ste mohli začať stavať oplotenie, musíte mať pripravený priestor okolo samotnej stavby. V prvom rade je dôležité okolie samotnej stavby. V jej okolí by nemalo nič prekážať (kríky, stromy, nerovný povrch,...). Pokiaľ si zavoláte na montáž plotu profesionálnu firmu, tak práve poriadok okolo staveniska bude požadovať, aby jej prekážky nespôsobili zbytočné komplikácie.

 

Dbajte na tom, aby ste mali s dodávateľmi podpísanú záväznú objednávku a presný termín dodania celej dodávky pre stavbu oplotenia. Keď vám príde materiál na stavbu plotu, určite si presné miesto na jeho vyloženie a tiež na to, aby ste mali pri vykladaní tovaru dostatočnú posilu.

 

Na mieste, kde chcete stavať, urote testovacie výkopy. Zistíte tak, či je zemina vhodná na stavbu. V prípade veľmi sypkej alebo naopak kamenistej zeminy, musíte miesto upraviť a pripraviť na stavbu. V prípade, že montáž plotu robí firma, skontrolujte po dokončení ich prácu a až potom podpíšte preberací protokol.

 

Výber a stavba plotu

Oplotenie neslúži len na ohradenie pozemku