bezpečnostné dvereOchrana nášho majetku, do ktorého investujeme nemalé peniaze, by sa mala nachádzať na jednom z najvyšších stupienkov dôležitosti. Mnohí majitelia nových domov a bytov však tento fakt ešte stále prehliadajú, neuvedomujúc si dôsledky svojho správania.

 

Zlodeji nespia a precízne si vyberajú za ciele svojich útokov dobre vyzerajúce ba až honosné novostavby, v ktorých sa dá predpokladať skutočne vzácny lup. O čo menšie prekážky im do cesty položíme, o to väčšiu šancu im ponúkame na to, aby neobišli ani náš dom. Treba si uvedomiť, že svojim nezodpovedným prístupom k zabezpečeniu našich bytov a domov, ohrozujeme nielen svoj majetok, ale predovšetkým aj bezpečnosť svojich blízkych. Málokto z nás si totiž uvedomuje, že investícia do kvalitného zabezpečenia je len nepatrnou časťou investovanou do stavby a zariadenia nášho domu. Ďalšou skutočnosťou, ktorú treba brať do úvahy je fakt, že tak ako sa vyvíja zabezpečovacia technika, zdokonaľujú sa aj praktiky zlodejov a lupičov.

 

Mechanické zabezpečenie domu

 

Zabezpečenie domu a bytu sa v princípe delí na dve základné skupiny a to zabezpečenie mechanické a elektronické. Kým v prvom prípade ide o sťaženie možnosti zlodejovho vniknutia do objektu postavením prekážok do jeho cesty, v druhom prípade ide o využívanie signálu, ktorý upozorňuje že sa do objektu snaží niekto vniknúť alebo už vnikol. Súčasťou mechanického zabezpečenia by mali byť kvalitné vchodové dvere a okná s fóliami či mrežami, ktorých úlohou je zlodeja zdržať v jeho napredovaní, prípadne jeho čin zmariť alebo ho od činu celkom odradiť. Elektronické zabezpečovacie zariadenie a jeho včasný signál teda upozorní na prítomnosť votrelca a zároveň mu uberá na čase, ktorý mu zostáva pre vykonanie trestného činu.

 

 

Mechanické zabezpečovacie zariadenia

Mechanické zabezpečenie domu sa na ochranu majetku a osôb nachádzajúcich sa v rodinných domoch či bytoch, využíva už oddávna. Je lacnejšie ako elektronické systémy a jeho montáž je pomerne jednoduchá. Rozsah montáže mechanických zábran závisí od druhu zabezpečovanej nehnuteľnosti.

 

Dom v okrajovej časti zástavby alebo chata či chalupa bude vyžadovať náročnejšie zabezpečenie ako byt nachádzajúci na niektorom z vyšších poschodí bytového domu. Zabezpečenie bytovej jednotky býva zvyčajne jednoduchšie, pretože má menej slabých miest, ktoré umožňujú do nej vstupovať.

 

V princípe sa však pri mechanickom zabezpečení nehnuteľnosti jedná o zabezpečenie jej vstupných otvorov, dverí, okien a garážových brán. Základným prvkom takéhoto zabezpečenia sú bezpečnostné dvere. Od bežných dverí sa odlišujú svojou kovovou konštrukciou a celoplošným krytím z plechu, oceľovou kostrou a rázvorovým mechanizmom. Najväčší rozdiel však spočíva v ich uzamykateľnosti. Klasické dvere sa uzamykajú v jednom bode, zatiaľ čo kvalitné bezpečnostné dvere sa uzatvárajú minimálne v šiestich až dvadsiatich bodoch. K vybaveniu bezpečnostných dverí patrí aj bezpečnostná zárubňa a uzamykacia vložka z bezpečnostným kovaním, ktorá je odolná proti odvŕtaniu.

 

mrežeKu mechanickým zabezpečovacím zariadeniam patria aj pevné mreže, tradičný zabezpečovací nástroj už v stredoveku. Mreže, ktoré sa využívajú najčastejšie ako ochrana presklených plôch sa vyrábajú aj v ozdobnom prevedení a sú výrobkom zručných umeleckých kováčov. Tí ich vyrábajú na mieru, presne podľa predstavy a potrieb objednávateľa. Kým ich dizajn je skutočne záležitosťou vkusu, ich montáž má pevné pravidlo, ktoré sa skutočne oplatí dodržať. Pevné mreže je nutné inštalovať a ukotviť zvnútra, pretože ich priskrutkovanie z vonkajšej strany objektu by ich využitie zdegradovalo čisto na dekoratívny účel.

 

Majitelia nehnuteľností, ktorým vadí pekné mrežovanie sa môžu rozhodnúť pre použitie tzv. nožnicových mreží. Napevno sú uchytené len na jednej strane okna či iného stavebného otvoru, na ktorú sa počas prítomností obyvateľov domu zhrnú a nebránia im tak vo výhľade. Roztvárajú sa pohybom, ktorý pripomína pohyb nožníc. Pri odchode členov rodiny z domu sa zatiahnu a uzamknú. sú vyrábané z kvalitnej ocele a povrchovo upravené. Nožnicové mreže sú veľmi praktické, často sa využívajú aj na zabezpečenia lodžií. Na jednej strane ochraňujú pred vlámaním, na druhej strane plnia aj funkciu zábrany pred prípadným pádom malých detí. Jediným negatívom týchto mreží je to, že keď sú zavreté, zlodej sa po nich môže ľahko vyšplhať k otvorom na vyšších poschodiach.

 

Na zabezpečenie sklených plôch v rátane okien využívame aj laminované polyesterové fólie. Ich hrúbka môže dosahovať 0,3 mm a sú vhodnou ochranou nielen pred vniknutím votrelca do objektu, ale aj proti prípadnému náhodnému rozbitiu okna. Lepia sa priamo na vonkajšie sklo, ale z jeho vnútornej strany. Fólie sú bezfarebné, na okne sú nepostrehnuteľné, nebránia prestupu svetla ale naopak, ochraňujú pred UV žiarením. V prípade že sa okno rozbije, zostanú črepy nalepené na fólii, ktorá je tak pevná, že odolá aj silným úderom.

 

Vonkajšie žalúžie

 

Za súčasť zabezpečovacieho systému sú považované aj hliníkové predokenné rolety, ktorých lamely sú vyplnené polyuretánom. Lamely sú tak pevné, že dokážu odolať aj prekopnutiu. Ich výhodou je ochrana interiéru pred slnečnými lúčmi počas leta, pred únikmi tepla v zime a taktiež pred zvedavými pohľadmi okoloidúcich vo večerných hodinách. Navyše sa môžu stať zaujímavým prvkom domu, pretože sú vyrábané v rôznych farebných prevedeniach a dokonca aj v imitácii dreva.

 

 

Ďalšie články, rady a tipy týkajúce sa bezpečnostných systémov

 

3.11.2010© WEBY GROUP Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: bni-schmittenhoehe.at, shutters4y.com , rimini-portal.de, akademie-raumausstatter.de, baeuerlein-gmbh.de