Radosť z novopostaveného rodinného domčeka nebude dokonalá dovtedy, kým okolie nového príbytku nepremeníme na oázu pokoja a na vizuálnu bombu. Zakladať úplne novú záhradu (alebo renovovať starú) je výzvou aj príležitosťou v jednom. Nie nadarmo sa hovorí, že záhrada je našou zelenou obývačkou, zdrojom vôní a vitamínov a rajom pre chuťové poháriky, či už preferujeme sladké, kyslé, exotické chute.

 

Zakladanie záhrady

 

Alfou a omegou pri zakladaní záhrady je plánovanie a to by nebolo dokonalé, ak by sme neplánovali s láskou a rozvahou.

 

 

Ako začať?

 

Budúca záhrada je na úplnom začiatku pre vás, ako veľký list nepopísaného papiera. Plocha, ktorá vám poskytuje nekonečné množstvo možností. Ak žijete v strese, mnohokrát vám odborník poradí prechádzky na čerstvom vzduchu. A čuduj sa svete, funguje to aj pri zakladaní záhrady.

 

Ako? Prechádzajte sa. Nie raz, dvakrát, ale mnohokrát. Navštevujte vašu budúcu záhradu ráno, na obed aj vo večerných hodinách.

 

Zakladanie záhrady

 

Zdržiavajte sa na miestach, ktoré vás oslovia (a verte tomu, že oslovia). Sledujte, kde bude cez deň najviac slnečného svitu a tiež tienisté miesta. A vaša intuícia nesklame. Pomôže vám navrhnúť celkovú koncepciu a vybrať miesta, kde bude v budúcnosti  miesto pre posedenie, pergola, kvetinový záhon, stromy, okrasná výsadba či jazierko, kútik pre deti a kde napríklad zeleninová záhradka.

 

Okrem vlastnej fantázie však budete potrebovať „živú“ pomoc. Tou prvou bude váš partner a druhou domáce zviera (pes, mačka), ak nejaké máte. Sledujte vášho štvornohého miláčika, ktoré miesta si „zaberie pre seba“. Partner bude spolu s vami tvoriť tím, ktorý nájde správny kompromis, čo sa týka zakladania záhrady. V praxi to znamená, že vám pomôže presne zmerať rozmery budúcej záhrady, ktoré si prenesiete (najlepšie) na štvorčekový papier spolu s rozmermi domu a ďalšími rámcovými prvkami. Mierka sa vytvára podľa potreby, ideálne je však, ak jeden štvorček na papieri zodpovedá reálnemu metru štvorcovému na pozemku.

 

Na tomto plániku si potom môžete detailne vyskúšať umiestnenie každého stromu, kríka, bylín, ale aj chodníka, schodíkov (ak je pozemok členitý) a podobne. Dnes už nie je problém nájsť na internete budúcu výšku a šírku každej rastliny, ktorú hodláte pestovať a tak si ľahko naplánujete výsadbu, vrátane počtu sadeníc. Nad vašimi plánmi by sa mala zísť celá rodina, veď záhrada by mala plniť priania všetkých. Pozvite aj priateľov a zverte sa im s vašimi plánmi. A nezabudnite na to, že pri plánovaní zakladania záhrady sa berú do úvahy aj praktické faktory – budúca náročnosť starostlivosti o záhradu a podobne.

 

Zakladanie záhrady

 

Terén vám napovie omnoho viac, ako ste čakali

 

Odborníci vám potvrdia, že je oveľa jednoduchšie a ľahšie vychádzať z existujúceho terénu, než ho nákladne meniť. Ak je to možné, uvažujte len nad drobnými úpravami. Kde sa budujú záhrady najľahšie? V mierne zvlnenom teréne. Tento terénny typ totiž pôsobí veľmi príjemne a nie je fádny.

 

Nezúfajte však, ak je terén v prudšom svahu. Obráťte tento fakt vo svoj prospech. Zakladanie záhrady v takomto teréne je síce náročnejšie, ale výsledok je efektný tak, ako pri máloktorej záhrade. Uplatnia sa tu pôsobivé, prirodzene vyzerajúce suché múriky. Svahy sa tiež spevňujú pomocou vhodných druhov drevín.

 

Ak máte záhradu prakticky rovinnú, nemusíte ju robiť atraktívnou pomocou umelých terénnych vĺn. Skúste trik s vhodnou výsadbou – viacúrovňové skupiny trvaliek, kríkov a stromov vytvoria plastický dojem, ku ktorému vo veľkej miere prispeje aj striedanie rôznych povrchov – trávnika, štrku, okruhliakov, mulču a podobne.

 

 

Dobrá pôda je výhrou

 

Môžeme si gratulovať, že väčšina pôdy na území Slovenska je neutrálna, alebo mierne kyslá, čiže je vhodná na pestovanie väčšiny záhradných rastlín. Ak sa chcete uistiť, môžete si pH pôdy dať zmerať a následne mierne upravovať podľa typu rastlín, pre ktoré ste sa rozhodli. Ak je pôda ľahká, piesčitá, nepotrebuje takmer žiadne úpravy. Ťažké ílovité pôdy si však v mnohých prípadoch vyžadujú odvodnenie (drenáž).

 

 

Záhrada je ako človek

 

Aj z anatomického hľadiska. Aby vôbec mohla fungovať, potrebuje zelenú kostru. Tým sa rozumie správny výber drevín. Dreviny dávajú záhrade tvar aj tvár, poskytujú tieň, chránia vaše súkromie. Stromy aj väčšie kríky však potrebujú viac rokov, než dorastú do svojej skutočnej krásy. U novo založenej záhrady preto tipujte, alebo dajte na rady odborníkov, akonáhle máte jasný celkový plán záhrady. Najvhodnejšou dobou pre výsadbu je jar a jeseň. Druhov a kultivarov záhradných drevín sa v Európe pestuje doslova na  tisíce. Môžete zvoliť veľkosť a tvar stromu či kríka, farbu listov, kvetov či plodov podľa svojho želania aj s ohľadom na miestne podmienky.

 

A ešte niečo. Berte ohľad aj na susedov. Ak ste sa rozhodli pre vyššie dreviny, zohľadnite fakt, či vášmu susedovi týmto činom nezatienite jeho záhradu. Udržanie dobrých susedských vzťahov je predsa pre pokojný život prvoradé.  

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Záhradné schody

 

10 projektov pre zmenu okolia domu

 

Ďalšie články na tému Záhrady a drobné stavby

 

 

16.6.2014© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: kazap.ru

(i.n.)