Čo robí náš domov útulným? Nie sú to len dekorácie a teplo sálajúce z domáceho krbu. Príjemne sa cítime tam, kde je poriadok, zdravý a čistý vzduch, ale aj ticho, či optimálna teplota.

 

5 tipov ako vytvoriť útulný a zdravý domov

 

Tieto faktory vnímame podvedome a pokiaľ sú v domácnosti zanedbané, môžu prispievať k zvýšenej hladine stresu, chorobnosti členov rodiny, ale aj častým bolestiam hlavy a celkovému zníženiu imunity. Pri plánovaní nového bývania by sme sa preto mali zaujímať o celkovú masívnosť konštrukcie, zateplenie ale aj voľbu zdravých stavebných materiálov.

 

1. (Zdravý) vzduch je našou základnou potravinou

 

Dospelý človek denne spotrebuje 8 000 až 16 000 l vzduchu, pričom 90 % tohto objemu tvorí vzduch v interiéroch. Kvalita vzduchu vo vnútornom prostredí je preto kľúčová pre náš pocit pohody a samozrejme pre naše zdravie. Zdravý vzduch má optimálnu teplotu (18 - 22 °C) a vlhkosť (40 - 60 %). Ale ani zďaleka to nie sú jediné faktory ovplyvňujúce jeho kvalitu.

 

5 tipov ako vytvoriť útulný a zdravý domov

 

Problémom môžu byť aj zanedbané vzduchotechnické jednotky alebo klimatizácia, bez pravidelnej starostlivosti. Vo filtroch takýchto zariadení sa môžu hromadiť plesne, ktoré nežiadúco ovplyvňujú naše zdravie.

 

Kvalitu vzduchu ovplyvňuje aj prúdenie vzduchu, hladina CO2 alebo povrchová teplota stien v interiéri. Súčtová teplota (vzduch + povrch) by mala byť 38 °C. Čím chladnejšie steny máme, tým pociťujeme väčšiu potrebu vykurovať. Keď je miestnosť prekúrená, klesá vlhkosť a darí sa choroboplodným zárodkom.

 

Začarovaný kruh zväčša opustíme, až keď začneme uvažovať nad zateplením budovy, ktoré zabezpečí teplotnú stálosť stien. Významným optimalizátorom vlhkosti v domácnosti je aj vápenná omietka, ktorá môže absorbovať alebo odovzdávať vlhkosť prostrediu.

 

2. Ako sa zbaviť hluku? Na hmotnosti záleží

 

Hluční susedia, štekajúci pes, dopravná špička, prerábka kúpeľňového jadra alebo zúrivý mixér? Ak vám práve prebehol mráz po chrbte, vôbec sa vám nečudujem. Hluk je jeden z faktorov, ktoré vnímame nepriamo, ale negatívne ovplyvňuje našu domácu pohodu resp. zdravie. Väčšina z nás svoju domácnosť nepovažuje za hlučnú, ale napriek tomu by sme sa pri plánovaní nového bývania mali zaujímať o to, či je budova z masívnych konštrukcií, prípadne, či je spravená v dome kročajová izolácia. Masívna betónová stena so zateplením výrazne prispieva k ochrane obytných priestorov pred nežiadúcim hlukom.

 

5 tipov ako vytvoriť útulný a zdravý domov

 

3. (Ne)poriadok v domácnosti

 

Neporiadok v domácnosti je zdrojom stresu. Ak keď si to priamo nepripúšťame, neporiadok nás zaťažuje “na pozadí”. Narúša našu schopnosť sústrediť sa a zaplavuje našu myseľ extra podnetmi, ktoré nútia náš mozog pracovať, aj keď by mohol práve oddychovať. Neporiadok mení celkové usporiadanie v izbe, dekorácie a čisté tvary strácajú význam.

 

5 tipov ako vytvoriť útulný a zdravý domov

 

Vysiela nášmu mozgu signál, že ešte máme “niečo” na práci a spôsobuje u nás pocit viny - mal(a) by som byť poriadnejšia. Ďalším negatívnym faktorom sú hádky spojené s neporiadkom s ostatnými členmi domácnosti.

 

4. Svetlo

 

Kam nechodí slnko, príde lekár. Svetlo v domácnosti, či už prirodzené alebo umelé ovplyvňuje našu náladu, ale aj apetít. Viaceré štúdie ukázali, že svetlo ovplyvňuje nielen či máme chuť na jedlo, ale aj výber konkrétneho jedla. Vyvážené prirodzené svetlo je silným anti-depresívnym faktorom. Naopak modré umelé svetlo nás stimuluje do takej miery, že môžeme mať problém so zaspávaním.

 

5. Doplnky, dekorácie a farebné zladenie  

 

Dekorácie dokážu robiť zázraky. Ovplyvňujú našu náladu a robia prvý dojem z interiéru. Prezrádzajú veľa aj o ich majiteľovi a mali by sa spájať s pozitívnymi asociáciami. Dekorácie a farby v domácnosti by mali vytvárať dokonalú symfóniu s osobnosťou ich majiteľa. Viete, aká je psychológia farieb? Žltá znamená chuť do života, naopak červená je farbou vášne. Biela pôsobí čisto a neutrálne. Ružová je považovaná za farbu pokoja, priateľstva a dôvery.

 

Článok vám prináša Baumit.sk