Práve tí, ktorí žijeme v panelákoch, sme z času na čas konfrontovaní s menšou alebo väčšou nerovnosťou panelov, či už na stenách alebo strope. A všetkých z nás trápia a dráždia aj pukliny, znovu a znovu sa tvoriace práve na spojoch spomínaných panelov. Ak chcete trápenie eliminovať, asi jedinou účinnou pomocou, je prekryť panely pomocou stenových a stropných kaziet a obkladov.

 

Stropné kazety

 

Čo sa menších nerovností stropu týka, jedným z najlacnejších riešení je jeho obloženie polystyrénovými stropnými kazetami, ktoré dnes na trhu nájdete v pomerne širokom spektre ponúkaných farieb a vzorov. Kvalita dnešných lepidiel dopomohla k tomu, že je polystyrénové kazety možné lepiť aj priamo na strop, čím vám odpadne práca s montážou drevenej latkovej konštrukcie. Lepenie stropných kaziet si nevyžaduje nijakú výnimočnú zručnosť, i keď páni majstri radia, kazety alebo polystyrénové stropné dosky, je dobré začať lepiť vždy od stredu miestnosti.

 

Stropné kazety

 

Okrem polystyrénu sa na výrobu stropných roziet, dosiek alebo kaziet sa využíva aj PVC, ktoré je oproti polystyrénu farebne i materiálovo stálejšie. Už aj takýto jednoduchý obklad dokáže zlepšiť tepelnú pohodu v interiéri a mierne ho odhlučniť. Skôr však ide o to, či je takéto vylepšenie esteticky vyhovuje.

 

 

Stropné podhľady

 

Pokiaľ ste predsa len o niečo náročnejší a neľutujete investíciu, ktorú si profesionálna úprava stropov vyžaduje, zamyslite sa nad elegantnejším riešením – montážou stropných podhľadov. Stropné podhľady dokážu nielen ovplyvniť, ale dokonca i celkom zmeniť vzhľad i štýl interiéru. Ich funkcia je v prvom rade estetická, ale v neposlednom rade, dokážu aj kladne ovplyvniť tepelno- i zvukovo-izolačné podmienky v interiéri. Pri kladení stropných podhľadov treba zobrať do úvahy najmä plochu, na ktorú budú inštalované a treba popremýšľať nad ich vzorom i štýlom, aby v miestnosti nepôsobili až príliš dominantne.

 

Na strope veľmi príjemne pôsobia stropné obklady, ktoré sú konštrukčne náročnejšie a pozostávajú z nosnej konštrukcie a samotného obkladu. Takýto odklad sa doporučuje realizovať predovšetkým vo vysokých interiéroch, pretože sa po jeho montáži zníži svetlá výška miestnosti. Nosná konštrukcia sa upevňuje niekoľko centimetrov pod strop, aby sa do nej mohli namontovať aj malé halogénové svietidlá. Počítať musíte s minimálnym znížením od 4 cm.

 

Stropné podhľady

 

Stropnými obkladmi sa vám podarí prekryť nielen nerovnosť stropu, ktorý už nepotrebujete nikdy ošetrovať, ale dokonca nimi prekryjete aj rušivo pôsobiace potrubie klimatizácie či inštalačné vedenie. Presná výška konštrukcie a jej rovina sa zameriava pomocou laserového lúča. Stropná konštrukcia musí byť dokonale suchá a k stropu pripevnená veľmi kvalitne, pretože na nej spočíva celá hmotnosť obkladu. Nakoľko je takto znížený strop často namáhaný otrasmi z poschodia nad ním, konštrukcie sa do neho nikdy nenastreľujú.

 

Obklad sa na nosnú konštrukciu pripevňuje tak, aby jednotlivé body upevnenia neboli viditeľné. Sortiment materiálového prevedenia stropných obkladov je veľmi široký. Vybrať si môžete z tabuľových obkladov, dosák i kaziet z plastu, dreva či z polystyrénu.

 

Tabuľový stropný obklad je najčastejšie vyrábaný z drevených dyhovaných alebo povrchovo upravovaných materiálov. Jeho obloženie je členené pomocou priznaných škár nachádzajúcich sa medzi jednotlivými hranami tabúľ. Tabule sa spájajú na perodrážku a do drážok na konštrukciu sa potom upevňujú špeciálnymi sponami, príchytkami alebo klincami. Kazetové stropné obklady majú zväčša štvorcový tvar a plasticky riešený povrch.

 

Stropné podhľady

 

Podľa materiálového riešenia obkladov delíme podhľady na minerálne, drevené, fóliové, plastové a sadrokartónové. Minerálne podhľady majú vynikajúce akustické vlastnosti, ale v rodinných domoch a bytoch sa využívajú viac ma úpravu stropov v garážach a bazénoch.

 

Slováci si veľmi obľúbili aj drevené podhľady, drevo použité na ich výrobu však musí byť veľmi odolné a trváce. Na obklady sa najčastejšie používa masív, ale i drevotrieskové či vláknité dosky, preglejka a v neposlednej rade aj korok a riešené môžu byť vo forme obkladu z dosiek, paluboviek, trámov alebo bežných kaziet.

 

Moderné a relatívne nové na Slovensku sú stropné podhľady z fólie. Skladajú z profilovanej lišty a nehorľavej, antistatickej fólie, ktorá je odolná proti vlhku a má tvarovú pamäť. Ich najväčšou výhodou je malá výška konštrukcie a to, že sa dokážu prispôsobiť aj atypickému alebo šikmému stropu. Najčastejšie používané sú plastové podhľady a to kvôli cenovej prístupnosti a jednoduchému pracovnému postupu. Jednotlivé plastové dosky sa pribíjajú špeciálnym kladivkom ku ľahkému drevenému roštu. Pokiaľ pod kazety uložíte aj tenkú vrstvu polystyrénu, okrem nového pohľadu na interiér získate v miestnosti aj lepšiu tepelnú pohodu.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Drevené interiérové obklady

 

Interiérové obklady a ich delenie

 

Ďalšie články, rady a tipy týkajúce sa interiéru

 

.2011© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.gennadiy.info, www.poisk-mastera.ru, www.vip-potolky.ru, www.buratinoff.ru