a.jpgKomín jednou z najnamáhanejších častí stavby rodinného domu, preto si od nás vyžaduje nielen pravidelnú starostlivosť, ale z času na čas si na nás počká aj oprava starého komína.

 

Iste si viete sami dobre predstaviť, prečo patrí komín k najnamáhanejším častiam stavby rodinného domu. Od jesene do jari je totiž pravidelne vystavovaný vysokým teplotám, občasnému vznieteniu sadzí, vodnej pare či chemikáliám vznikajúcich pri spaľovaní. Preto nám často práve komín dokáže znepríjemniť život. Či sa už jeho obmedzená funkčnosť prejaví problémom pri rozkladaní ohňa, dymením pri prikladaní alebo nedostatočným ťahom, je na nás, aby sme tento problém riešili čím skôr.

 

Je totiž celkom možné, že najmä staršie komíny, ktoré už majú nejaké to desaťročie za sebou, už zrejme dávno vôbec nezodpovedajú požiadavkám moderných zariadení a palív, ktoré dnes bežne v domácnostiach užívame. Ohrozená je totiž naša bezpečnosť a samozrejme, aj náš majetok.  A tak, či už ide o výstavbu nového alebo opravu starého komína, budete musieť oba úkony minimálne prekonzultovať s odborníkom. Ak nezveríte opravu starého komína kvalitnej firme a pustíte sa do nej sami, mali by ste podľa zákona nechať komín po oprave skontrolovať spôsobilej osobe. Revízny technik musí preveriť stav komína a pokiaľ je v poriadku, vytaviť revíznu správu.

 

Oprava komína na chatách a chalupách

 

Ako na opravu starého komínaAk sa jedná o opravu komína v občasne obývaných stavbách akými sú chalupy a chaty, môžete rátať s tým, že jeho najnamáhanejšou je nadstrešné komínové teleso. Tá je totiž dennodenne vystavená pôsobeniu poveternostných vplyvov a tiež spalín. Konštrukcia nadstrešnej časti sa môže narušiť a časom rozpadnúť. Stáva sa tiež, že deštrukcia a rozpad zasiahnu aj stavebnú hmotu.

 

Ak je porušený tzv. veniec  alebo nebodaj celý komín nad strechou, musíme ho rozobrať až po neporušené murivo a vymurovať nanovo. Niekedy je nutné rozobrať poškodený komín až do povaly. Ako murivo sa odporúča použiť kvalitné šamotové tehly ale pálené, mrazuvzdorné tehly. Posledným krokom je osadenie komínovej hlavy, ktorá má za úlohu chrániť komín pred dažďom a vyškárovenie celej nadstrešnej časti. Ak ste šikovným domácim majstrom, môžete nadstrešnú časť komína aj osieťkovať a natiahnuť na ňu vonkajšiu stierku.

 

Komínová hlava

 

Komínovú hlavu môžete aj vybetónovať, ale v takom prípade je dobré ju vystužiť, aby sa zamedzilo jej popraskaniu. Komínová hlavy by nemala presahovať cez okraje komína, ale mala by sa s nimi zalícovať zarovno. Ak hlava presahuje okraje komína, je síce schopná veľmi dobre chrániť komín pred dažďom, ale zároveň citeľne znižuje jeho ťah.

 

Vložkovanie komína

 

Aj na chate môže svoj komín opatriť napr. keramickou vložkou. Ide o takzvané vyvložkovanie komína, pri ktorom však netreba zabúdať nato, že prierez vložky musí byť zhodný s prierezom komínového prieduchu, ktorý zabezpečuje odvod spalín.  Nová vložka  v podobe viacerých spojených rúr sa potom postupne spúšťa do pôvodného prieduchu, až po miesto, kde sa pripája pec.

 

Frézovanie

 

Ak budeme potrebovať prieduch zväčšiť, použijeme frézovanie. Komínová fréza je zariadenie, ktoré pracuje vo vnútri komína a zväčšuje jeho priemer postupným otĺkaním materiálu z jeho vnútorných stien. Frézovanie môže začať až po utesnení všetkých komínových otvorov. Do otvoru určeného pre vymetanie sa potom nasadí vysávač – najlepšie priemyselný, a na hlavu komína sa osadí pripravená komínová frézka. Frézka dokáže zväčšiť priemer komína až o jednu tretinu jeho pôvodného priemeru.  

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Rotačné komínové hlavice

 

Dodatočný komín

 

Ďalšie články na tému Komíny

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.haus.de, www.sobekbau.de