Strechu nad terasou najčastejšie nesie konštrukcia zo smrekových trámov. Tie môžu byť ukotvené v oceľových pätkách, zapustených do betónu, zemných skrutkách alebo pätkách, ktoré sa zatĺkajú priamo do zeme. Alebo môžu byť súčasťou konštrukčného roštu z fošní, ktorý sa tiež kladie na betónové pätky a tvorí základňu pre celú konštrukciu. Konštrukcia strechy musí mať nosnosť, ktorá zodpovedá zvolenej strešnej krytine.

 

Ako na zastrešenie terasy

 

Ak použijete polykarbonátové dosky, zoznámte sa ešte pred stavbou s dostupnými rozmermi a systémom upevňovania týchto dosiek. Ich veľkosti bude potrebné prispôsobiť medzery medzi strešnými latami.

Predajcovia vám dodajú aj dosky na mieru, ale predraží sa to. Pri použití ťažšej krytiny (napr. pálených alebo betónových strešných tašiek) je potrebné myslieť aj na prípadné zavŕtanie a posilnenie konštrukcie použitím tesárskych spojov. Do úvahy pripadajú aj zvárané oceľové konštrukcie prístreškov alebo markíza. Tá sa však nehodí ku každému typu stavby a môže byť pomerne drahá. Tiež drevená konštrukcia vyžaduje ošetrenie náterom, zvyčajne silnovrstvou lazúrou alebo olejom.

 

Pri novostavbe možno terasu zahrnúť už do projektu a využiť presahu domovej strechy.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Mobilné zastrešenie terasy

 

Stavba jednoduchej drevenej terasy pri dome

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Prístrešky, altány, terasy

 

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

 

Foto: www.svoimirukami.net

Autor: Ivan Nôta