Záhradné ohnisko je obľúbeným miestom, kde sa počas jari a leta stretávame so svojimi susedmi, priateľmi a známymi. Ak vo vás drieme aspoň malá kutilská dušička, určite jeho stavbu zvládnete aj svojpomocne. Prinášame vám na inšpiráciu obrázkový návod krok za krokom, pomocou ktorého si takéto jednoduché ohnisko postavíte.

 

Klasickým materiálom na stavbu ohniska je betón, tehly, kameň alebo oceľ. Ďalšou možnosťou je vytvoriť si nehorľavý podklad z kameňa, štrku alebo piesku a naň ohnisko postaviť v podobe kovového koša, alebo kotla. Na záhrade však najviac oceníte kameň kvôli jeho prírodnému vzhľadu, ktorým dokonale zapadne do okolia. A kameň bude hrať prím v nasledujúcom návode a nielen ten – ukážeme si tiež ako sa dajú využiť zbytočné či už použité tehly – tak klasické, ako aj šamotové. Ak už ste vybrali vhodný materiál, poďte sa pozrieť, ako na samotnú stavbu.

 

1. Prvý krok nie je povinný, ale je veľmi výhodný a spätne budete radi, že ste ho urobili. Nakreslite si plán. Uveďte rozmery, tvary a množstvo použitého materiálu. Stavba vám potom pôjde oveľa lepšie od ruky.

 

2. Najprv si určite miesto, kde chcete ohnisko postaviť. Miesto je potrebné dôkladne zmerať- opäť hlavne kvôli tomu, aby ste napríklad vedeli, koľko materiálu budete potrebovať.

 

3. Na kolík si uviažte povrázok. Do stredu miesta ho zatlčte a pomocou povrázku si vytýčte kruh. Tým docielite pravidelného tvaru. Tvar ohniska však nemusí byť striktne kružnicový. Vytvorte si vlastný plán pre obdĺžnikové, oválne, štvorcové či iné podľa vašich predstáv.

 

Ako si postaviť jednoduché kamenné ohnisko vlastnými rukami

 

4. Vyznačené ohnisko vykopeme na hĺbku cca 10-15 centimetrov. Potom vytýčime stredný kruh, ktorý bude tvoriť samotné vnútro ohniska.

 

Ako si postaviť jednoduché kamenné ohnisko vlastnými rukami

 

5. Všetko je teraz pripravené na stavbu. Tú začneme vytvorením obvodovej pevnej plochy, ktorú zhotovíme z betónovej zmesi. Táto bude vypĺňať plochu medzi obvodovou a vnútornou kružnicou.

 

 

6. Na základ z betónového poteru môžeme ihneď po vytvrdnutí klásť kruhový rad tehál a z vonkajšej steny vhodné kamene, ktoré vytvoria plášť ohniska.

 

 

7. Takto pokračujem do požadovanej výšky. Priestor medzi tehlami vypĺňame  zvyškami tehál, malými kameňmi a samozrejme betónom.

 

 

8. Vrchnú časť ohniska pokryjeme vhodnými plochými skalami, prípadne kusmi štiepaného kameňa.

 

 

9. Vnútorné tehly môžeme (ale nemusíme, zastriekať čiernou farbou na pece a krby.

 

 

10. Hotové ohnisko ešte zasypte štrkom a upravte terén okolo.

 

 

 

Na výstavbu kamenného ohniska však nemusíme používať tehly vôbec. Postačí, ak jeho plášť vytvoríme z mohutných no tenkých skál:

 

 

Ďalší variant:

 

 

Kamenné ohnisko však vôbec nemusí byť nízke po celom obvode. Na nasledujúcom obrázku vidíte, ako ho vystavať do výšky tak, aby nestratilo funkčnosť:

 

 

 

S použitím zámkovej dlažby...

 

 

 

Sľúbili sme, že si ukážeme tiež postup pri zhotovení ohniska z tehál. Tu je:

 

 

 

 

 

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Patio: pokládka kamennej dlažby

 

Výstavba záhradného grilu, krbu, udiarne

 

Ďalšie články na tému Prístešky, altánky, terasy

 

 

1.4.2017© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: landbuilding.ru, allremont59.ru, pechi.guru.com, zelfmaakideetjes.nl

Autor: Ivan Nôta