Ako postaviť kamenné plotové stĺpyPonúkame vám jednoduchý obrázkový návod k výstavbe plotových stĺpov z kameňa. Teda, vlastne v tomto prípade by sme mali hovoriť o pilieroch, nakoľko sú tieto mohutnejšie, ako bežné stĺpy, ale vo všeobecnosti  ich budeme nazývať predsa len stĺpmi.

 

 

 

 

 

 

 

Ako postaviť kamenné plotové stĺpyKeďže so stavby plota svojpomocne by ste sa nemali púšťať bez základných murárskych zručností a vedomostí, bude popis pri obrázkoch stručný.

 

Ako pri každom betónovom plote (keďže stĺpy budú jeho súčasťou) musíme najprv vykopať základy. Tieto vyplníme betónom. V miestach, kde budú stĺpy zasunieme do čerstvého betónu výstuž, vysokú podľa predpokladanej výšky stĺpa. Výstuž by však nemala vyčnievať z betónu menej ako 50 cm.

 

 

 

Ako postaviť kamenné plotové stĺpyPrúty výstuže osádzame tam, kde plánujeme mať piliere alebo tak, aby boli medzi nimi rovnomerné rozstupy prispôsobené rozmerom stĺpa, pri stavbe múra na pôvodnom základe, výstuž vsádzame do vyvŕtaných otvorov.

Základový betón musí byť dokonale vyschnutý a pevný, zatiaľ máme niekoľko dní na dovoz a prípravu kameňa. Kameňov je lepšie si pripraviť viac a v rôznych veľkostiach. Všetky by mali byť čisté, prípadne vlhké, aby na ne betón lepšie priľnul.

 

 

Ako postaviť kamenné plotové stĺpyDôležitou súčasťou stavby stĺpov je kvalitný „šalung“, čiže po našom debnenie. Pri stavbe akéhokoľvek debnenia je veľmi dôležitá ako stabilita, tak predovšetkým schopnosť váhu betónu a kameňa udržať. Ak by sme robili klasické betónové stĺpy, mohlo by mať debnenie výšku aj viac ako meter. My však potrebujeme do vnútra debnenia dosiahnuť a tak ho urobíme nízke tak, aby sa nám v ňom pohodlne tvorilo.

Teraz môžeme namiešať mastnejší betón.

 

Potom už práca pôjde doslova od ruky.

Styčnú plochu základu dôkladne namočíme, položíme debnenie a môžeme stavať stĺp.

Kamenný stĺp je vlastne také puzzle vo veľkom, stačí iba pokladať tie správne dieliky, respektíve kamene, tak aby stĺpik bol v rovine a nevznikali krížové škáry. Nielen že nevyzerajú pekne, ale ani pevnosti a súdržnosti moc nepomôžu.

 

 

 

 

 

Ako postaviť kamenné plotové stĺpyNajväčšie „tvárové“ strany kameňa, prípadne tie najrovnejšie pritlačíme o debnenie, vedľa položíme ďalšiu skalu tak, aby medzi nimi neboli veľké medzery,  a vzniknuté vrstvy postupne zalievame betónom.

 

Keď je debnenie takmer plné, prerušíme práce na jeden deň, resp. noc, aby betón zaschol. Ďalší deň sa debnenie zospodu odstráni a posunie sa na vrch doteraz vybudovaného stĺpa. Takto pokračujeme, kým nie sú stĺpy hotové.

Samozrejme, že škáry medzi jednotlivými kameňmi musíme esteticky vyplniť – vyfugovať.

 

 

 

Ako postaviť kamenné plotové stĺpy

 

Ako postaviť kamenné plotové stĺpy

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

 

Aký plot sa hodí k vášmu domu?

 

Rekonštrukcia kovaného plotu

 

Ďalšie články na tému Ploty

 

1.2.2016© WEBY GROUP Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: umeltsi.ru

Autor: Ivan Nôta