Dostatočné vetranie patrí ku každodenným hygienickým návykom rovnako ako čistenie zubov. Donedávna sme v obytných priestoroch boli zvyknutí vetrať otvorenými oknami, štandardom sa však stávajú vetracie systémy. Ako však zabezpečiť kvalitu vnútorného vzduchu bez nadmernej spotreby energie? Pomocou riadeného núteného vetrania, u ktorého sú ako hnacia sila pre pohyb vzduchu použité ventilátory.

 

Aktívny vetrací systém s rekuperáciou tepla

 

Riadené vetranie s rekuperáciou je systém aktívneho vetrania s výmenníkom pre spätné získavanie tepla. Výmenník je spolu s ventilátormi osadený v kompaktnej vetracej jednotke. Tá potom zaisťuje nielen neustály prívod čerstvého vzduchu, odvod kontaminovaného vzduchu, ale aj úsporu pri vykurovaní.

 

Vzduch je rekuperačným výmenníkom predhrievaný, a to iba za cenu prevádzky jednotky, nie za cenu tepelnej energie alebo za cenu jej výroby. Rekuperačné jednotky sa tak starajú o príjemné prostredie bez prachu, hluku, peľových alergénov pri ideálnej vlhkosti vzduchu v interiéri.

 

Väčšina rekuperačných zariadení potrebuje k svojej činnosti vzduchotechnický rozvod a je vhodné, aby bolo zariadenie umiestnené v technickej miestnosti. Vetranie v bežných bytoch, alebo dokonca v jednotlivých miestnostiach je v takom prípade ťažko uskutočniteľné. Preto sa objavujú aj malé rekuperačné jednotky, ktoré vetrajú priamo cez otvor vo vonkajšej stene. Potom nie je potrebné riešiť otázku rozvodov, vysporiadať sa musíte len s prierazmi von.

 

 

 

Ďalšie články na tému Chladenie

 

1.8.2015© WEBY GROUP Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: avito.ru

(i.n.)