Funkčne orientovaný dizajn, vytváranie priestorov zameraných na človeka = biofilný dizajn. Existuje niekoľko vzájomne prepojených koncepcií a prístupov k vytváraniu premyslených a funkčných pracovísk. Biofilný dizajn je akýmsi ochranným štítom, niečím oveľa dôležitejším ako len smer funkčne orientovaného dizajnu alebo vytvárania priestorov zameraných na človeka.
Biofília je láska k prírode, orientácia na lásku k živým veciam a tvoreniu. Tento jav vysvetľuje príťažlivosť človeka k prírode, jeho túžbu žiť v súlade s prírodou a v jej okolí. Termín vytvoril nemecko-americký sociálny psychológ Eric Fromm a spopularizoval ho americký biológ Edward O Wilson v 80. rokoch 20. storočia. Podľa teórie biofílie si ľudstvo, ktoré žilo státisíce rokov obklopené prírodou a bolo jej neoddeliteľnou súčasťou, vytvorilo zvláštne genetické spojenie s prírodným svetom.
Myšlienky biofílie podporil a rozvinul americký sociálny ekológ Stephen Kellert. Vytvoril rámec prvkov, ktoré je možné zaviesť do stavebného dizajnu na zlepšenie spojenia s prírodou v troch kľúčových oblastiach:
1) Priame spojenie s prírodou
Ide o priame spojenie s existujúcimi formami prírody: rastlinami, stromami, vodou, čerstvým vzduchom, plynulým pohybom, zvieratami a dokonca aj počasím.
2) Nepriame spojenie s prírodou
Vytváranie imitácií prírodných prvkov pomocou prírodných materiálov, farieb, textúr, vzorov a rôznych technológií.
3) Ľudská reakcia na priestor (vnímanie priestoru a miesta)
Vytvorenie priestoru, ktorý podporuje energiu, produktivitu a silu, ako aj upokojujúce a relaxačné priestory. Implikované sú tieto aspekty: integrácia častí do celku, vytváranie prechodových priestorov, mobilita a orientácia.
Foto: remontbp.com
Autor: Ivan Nôta