Silné spojenie pre extrémnu záťaž, to je podstata chemickej kotvy. Dnes si o nich napíšeme viac.

Za doslova revolučný spôsob upevňovania ťažkých predmetov na stenu možno označiť stále obľúbenejšie chemické kotvy. Klasické hmoždinky s vrutmi možno chemickými kotvami veľmi účinne nahradiť napríklad pri inštalovaní závesných toaliet, nástenných políc, zábradlia ale svojimi výnimočnými vlastnosťami pomôžu tiež pri kotvení pergol, markíz či plotov.

 

Chemické kotvy

 

Chemická kotva je vlastne dvojzložková chemická malta na báze polyesterovej živice. Pod názvom chemické malty, prípadne tekuté kotvy tiež možno tieto výrobky nájsť v ponuke niektorých firiem. Kotva po zmiešaní oboch zložiek vytvrdne, spojí sa s podkladovým materiálom a drží extrémne pevne.

 

Produkt stavebnej chémie, pôvodne určený pre použitie v profesionálnych podmienkach, našiel obľubu medzi kutilmi vďaka tomu, že sa začal predávať vo výtlačných tubách. S nimi dokáže ľahko pracovať aj laik bez predchádzajúcich skúseností s týmto materiálom.

 

Chemické kotvy

 

Balenie obsahuje lepiacu maltu, dva zmiešavače, dve sitká určené do dutých materiálov a dve závitové tyče, ktoré sa zasúvajú do otvoru, vyplneného chemickou maltou. Pri aplikácii je možné využiť bežnú aplikačnú pištoľ používanú u montážnych lepidiel, silikónov či tmelov. Kotva drží v kameni, betóne i bežnom murive, je odolná vode a nerozpína ​​sa.

 

Postup práce je jednoduchý. Vyvŕtaný otvor sa vyčistí, vyplní chemickou kotvou a do tej sa potom krúživým pohybom zasunie závitová tyč. Materiál tvrdne zhruba štyridsať minút a potom sa môže k závitovej tyči priskrutkovať kotvený predmet. Ak je materiál dutý alebo porézny, vkladá sa do otvoru najskôr sitko, ktoré je súčasťou príslušenstva. Až potom sa do otvoru vytlačí chemická kotva.

 

Práce v interiéri môžu zahŕňať aj opravy a tmelenie najrôznejších špár a prasklín v stenách a čas od času sa nutnosť podobné opravy vyskytne aj v súvislosti s prípravou dier napríklad práve pre chemické či mechanické kotvy. Ak vynecháme osvedčené, ale nie vždy najvhodnejšie materiály typu sadry alebo štuku, existuje medzi výrobkami stavebnej chémie i rada akrylátových tmelov, vhodných na tento účel.

 

Pracuje sa s nimi ľahko pomocou aplikačnej pištole, ktorou sa vytláčajú z tuby. Povrch škáry musí byť suchý a ak sa do nej aplikuje tmel, je dobré urobiť to s miernym prebytkom. Tmel sa totiž sťahuje zaoblenou stierkou, ktorou sa zároveň vtláča dovnútra tak, aby nevznikali vnútri škáry dutiny. Povrch potom možné upraviť štetcom namočeným vo vode. Vyzretý tmel je potom možné natrieť farbou.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Oceľové kotvy

 

Samonivelačné stierky

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Stavebné materiály

 

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

 

 

Foto: www.met-all.org

Autor: Ivan Nôta