Ak stojíte pred kúpou koberca, mali by ste si uvedomiť, aké sú vaše očakávania a aké funkcie by mal váš nový koberec plniť. Prvoradý je totiž účel a až potom by ste mali riešiť jeho vzhľad.

 

Ako všetci dobre vieme, koberce plnia v domácnosti často naraz niekoľko funkcií. Niektoré gazdinky ich majú radi preto, lebo dobre pohlcujú prach a drobné nečistoty, iné ich za túto vlastnosť nenávidia a ani za nič by si tieto hltače prachu bo bytu nedali.

 

Čo by vám malo byť jasné pred kúpou koberca

 

Pravdou však je, že nečistoty sa na koberci usadia, zatiaľ čo na plávajúcej podlahe či dlažbe často veselo poletujú hore a dole celým bytom.

 

Koberce nielenže dokážu v porovnaní s inými podlahovinami celkom slušne tlmiť hluk, ale v domácnosti sa postarajú aj o lepšie akustiku. Veď ozývajúce sa hlasy a zvuky sťaby v prázdnom byte, to by pre vaše uši zrejme na dlho nebolo.

 

Nezanedbateľnou úlohou koberca v domácnosti je izolácia podlahy od chladu, ktorý môže spôsobovať, no a samozrejme, koberec plní aj dekoratívnu, čiže estetickú funkciu.

 

Prvým rozhodnutím je rozhodnutie priestorové. Chcete zakryť celú podlahu a rozhodnete sa pre variantu celoplošnú, alebo si vyberiete len niekoľko kúskov tzv. behúňov, ktoré majú vo vašom byte pôsobiť ako solitéry?  

Dôležitá pre výber je záťaž koberca

Každá miestnosť v byte či dome má svoje špecifické zaťaženie podlahy. Čo to znamená?

 

V rodinnom dome je určite jednou z najzaťaženejších podláh, podlaha v predsieni, kuchyni či kúpeľni. V predsieni sa vyzúvame z mokrých či dokonca ušpinených topánok, zatiaľ čo napríklad do spálne už vstupujeme v domácich papučkách či dokonca najradšej bosí. Tieto podlahy sa tak veľmi pravdepodobne nebudú špiniť a zošliapávať  rovnako, čo znamená, že ich zaťaženie je rozdielne. Podobne tak si vezmite kúpeľňu, kde je podlaha často vlhká ba až mokrá. Pravdepodobne tak podlaha v kúpeľni  bude mať iné podmienky na údržbu ako napríklad podlahová krytina v obývacej izbe. Najmenšou záťažou v dome či byte trpia pracovne, obývacie priestory a tiež do určitej miery aj detské izby.

 

So záťažou koberca je teda úzko spätá aj jeho kvalita a životnosť, ktorú určuje pomer množstva vlákien k výške vlasu koberca. Pre všetky druhy kobercov tak platí poučka, čím vyšší je počet vlákien na meter štvorcový koberca, tým je vyššia jeho odolnosť.

 

O vhodnom či nevhodnom výbere koberca rozhoduje aj druh vlákna, čo v preklade znamená, výber materiálu, z ktorého je koberec vyrobený. Ak sa zameriavate na kvalitu koberca, je však tiež nutné brať do úvahy techniku jeho zhotovenia. Podľa techniky rozlišujeme koberce všívané, vpichované, viazané strojom alebo ručne a samozrejme koberce tkané.

 

koberce  

 

Rozdelenie a stručná charakteristika kobercov podľa materiálov

 

Syntetické materiály:

 

-  polyesterové koberce majú pomerne dlhú životnosť

 

- polyakrylové koberce majú slušnú kvalitu. Sú na dotyk veľmi príjemné, pretože ich vlákna imitujú vzhľad vlny a majú väčší objem ale v porovnaní s polyamidovými sa rýchlejšie zošľapú. Ich výhodou je však to, že dokážu celkom úspešne  odpudzovať vlhkosť

 

- polyamidové koberce sú všeobecne najkvalitnejšie a tiež najodolnejšie. Medzi ich prednosti sa radí aj skvelá stálofarebnosť, preto je ich možné položiť aj na také miesta v interiéri, kde v lete svieti slnko i počas celého dňa. Polymidové vlákna sú poväčšine duté a preto majú aj vynikajúce akustické vlastnosti. Ich výhodou je aj vynikajúca dobrá tvarová pamäť, ktorá určuje ich schopnosť po zaťažení sa znovu narovnať do pôvodnej polohy

 

- nylonové koberce.  Výhodou nylonu je jeho vynikajúca pružnosť  a tiež odolnosť voči znečisteniu.  

 

Prírodné materiály

 

- čisto vlnené koberce sú považované už za luxusnejšie či priamo luxusné a to najmä kvôli ich prirodzenému vzhľadu u veľmi príjemnému pocitu na dotyk. Sú síce kvalitné ale pomerne drahé a dosť náchylné na znečistenie a teda náročné na údržbu. Aby sa ich úžitkové vlastnosti zlepšili, často sa prírodná vlna kombinuje práve s lacnejším a odolnejším syntetickým materiálom - koberce z ďalších prírodných materiálov (kokosové vlákno, sisal, morská tráva) sú drahšie ako syntetické, ale znesú väčšie zaťaženie, sú odolnejšie proti zošľapaniu. Nakoľko je väčšina z nich vyrábaná ručne, sú to vlastne všetko originály, ktorých jediným vlastníkom budete vy.  

 

Aký koberec  kam?

 

koberec v kuchyniZačnime teda v predsieni.  Ak si potrpíte na koberec aj na tomto vysoko zaťažovanom mieste, kde sa čistia nečistoty prinesené z interiéru, vyberte si rozhodne len syntetický koberec a navyše taký, ktorý bol testovaný do záťažových priestorov. Okrem kvality vlákna by mal byť vhodný koberec  zo spodnej strany vybavený aj kvalitnou protišmykovou vrstvou.

 

Obývačka a jedáleň sú zrejme najfrekventovanejšie interiérové priestory. Zároveň však ide aj o priestory reprezentatívne, pretože v nich vítame aj  návštevy a hostí. Koberec na týchto miestach teda musí byť nielen originálny, ale aj kvalitný a tiež dobre odolný voči znečisteniu. Podobne tak by mal vyzerať i koberec v kuchyni.

 

Do kuchyne sa však na rozdiel od obývačky určite nehodí celoplošný koberec.  Ak však v kuchyni bez koberca nedokážete existovať, rozhodnete si dajte pri jeho výbere rovnako dobre záležať na kvalite i na výške jeho vlasu a tiež jeho farbe. Inak sa vám môže stať, že sa ľahko stanete jeho „otrokom“.

 

Kúpeľňa si jednoznačne vyžaduje špeciálny kusový koberec, ktorý by v prvom rade mal byť vybavený protišmykovou vrstvou. Nestabilita koberca na dlaždiciach či inej podlahe, by pri jej navlhnutiu, mohla byť doslova životu nebezpečná. Do kúpeľne sa pokojne hodia aj koberce s vyšším vlasom, ale v každom prípade by mali byť vysoko odolné voči vlhkosti. Dôležitý je aj spôsob ich čistenia. Nakoľko je kúpeľňa miestom vyhradeným pre telesnú hygienu, mali by sa dať kúpeľňové koberčeky jednoducho a prakticky vyprať v práčke.

 

koberec v kúpeľni

 

Do detskej izby tak isto odporúčame len kusové koberce. Pri deťoch totiž vždy hrozí rýchle i silné znečistenie. Koberce by síce voči nemu mali byť čím odolnejšie, ale ich čistenie by malo byť jednoduché a najmä praktické. Takže dosť často môže byť na dobrej pomoci aj práčka:)

 

So spálne len to najlepšie. Koberec v spálni by mal byť jemný na dotyk, teplý a najmä vkusný. Nakoľko podlaha v spálni patrí medzi tie najmenej namáhané, pokojne si na ňu položte hoci i koberec z vlny a užite si tento luxus pri každom kroku.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Pódium v spálni vytvorí hranicu medzi spánkom a všetkým ostatným

 

Machové rohože

 

Ďalšie články na tému Interiér

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.fesen-teppich-wohnideen.com, www.steffensmeier.de, www.easy-carpet.de,  www.batex.homefashionstore.de