Bezpečnosť vianočného osvetleniaK tomu, aby sme počas vianočných sviatkov bez ujmy na zdraví rozsvietili dekoratívne svetlá nielen na stromčeku, ale aj v exteriéroch nášho príbytku, musíme poznať ako a čím sú jednotlivé svetelné systémy označené z hľadiska použitia a hlavne bezpečnosti.

 

Vianočné svetlá, ktoré nesú označenie indoor, sú určené iba pre svietenie v byte, svetlá označené outdoor môžeme použiť aj vonku. Kým pre vianočné stromčeky určené pre interiéry nie sú kladené veľmi  vysoké nároky, vonkajšie prevedenie musí mať odolnejšiu izoláciu a hermeticky tesniace objímky, poprípade žiarovky zalisované do kábliku. Problémom však je, že najmä vietnamskí  a čínski stánkari tieto kritériá nerešpektujú a zákazníkovi, ktorý im vysvetľuje, že chce osvetliť stromček pred domom, bez okolkov zabalia sadu žiaroviek interiérových ("Indoor" namiesto "Outdoor").

 

Čo je teda potrebné zistiť na balení? Svetelné vianočné zariadenia (reťaze) musia mať štítok s elektrickými údajmi svetelných zdrojov a menovitým napätím kompletnej reťaze. Ak ich nemajú, je ich pôvod pochybný a preto by sme sa práce s nimi mali vyvarovať. Ide totiž o našu bezpečnosť. Vianočným svetlám pre použitie v byte stačí štandardná ochrana, teda označenie IP20 (moderné majú napr. IP23), na svetlách pre vonkajšie použitie však už musí byť označenie IP44 a vyššie. Ak tento údaj na výrobku alebo na jeho obale nenájdeme, radšej ho nekupujeme. Niektorí výrobcovia pre orientáciu používajú symboly: domček so šípkou dovnútra (pre použitie v miestnosti) alebo domček so šípkou von, prípadne trojuholník s kvapkou či kvapkami (pre použitie vonku). To však neznamená, že údaje o IP môžu absentovať.  IP údaj (tzv. krytie) je totiž v EÚ povinný.

 

Čo udávajú číslice IP? Ide o odolnosť proti vode a tento údaj je dvojciferný.

 

Pre žiarovky používané v byte by prvá číslica nemala byť nižšia ako 2. Dvojka udáva, že súčiastok pod prúdom sa nedá náhodne dotknúť ani prstom.

 

Číslica 4 tvorí základ  pre vonkajšie žiarovky a v podstate hovorí, že akýkoľvek kontakt je vylúčený. Pre nás sú však dôležitejšie druhé číslice. Tie totiž udávajú odolnosť svetelnej reťaze či iného dekoratívneho svetelného zariadenia voči vode.

 

Postačujúce je ( a najčastejšie sa stretneme) s označením číslicou 4. Štvorka udáva, že svetelné zariadenie nepoškodí akákoľvek rozstrekujúca sa voda.

 

Lepšie je označenie číslicou 5, to znamená, že zariadenie nepoškodia prúdy vody z akéhokoľvek smeru.

 

Ak sa stretneme pri označení s číslicou 6 budeme vedieť, že zariadenie nepoškodí ani prúd tlakovej vody z akéhokoľvek smeru

 

Číslice 7 a 8 sa používajú u svetiel, ktorá ukladáme pod vodnú hladinu.

 

Niektorú číslicu za písmenami IP môže nahrádzať písmeno X, čo znamená, že výrobca zariadenie netestoval na danú ochranu, a výnimočne sa za číslicami nachádzajú ďalšie dve písmená, ktoré ochranu upresňujú. Odborníci však upozorňujú, že v závislosti od toho, ako a hlavne kde chceme svetelné vianočné zariadenia využívať,  by sme mali kupovať len certifikované výrobky. Preto ešte raz zdôrazňujeme - IP údaj je v EÚ povinný. Ak sa vám budú snažiť pokútni predajcovia nahovoriť niečo iné, neverte im.

 

 

Čo je ešte dobré vedieť?

 

Klasické minižiarovky vo svetelných reťaziach sa zvyčajne zapájajú do série, napríklad: 10 žiaroviek o napätí 24 V, 20 žiaroviek s napätím 12 V, 40 žiaroviek o napätí 6 V ...ak si počty žiaroviek vynásobíme napätím, zistíme, že dohromady nám to dá 240 V – čiže približne napätie, ktoré máme v zásuvkách (230V). Ak praskne jedna žiarovka, nebude v reťazi svietiť žiadna. Môže sa stať, že aj keď reťaz vlani svietila, tento rok ju zrazu nemôžeme sprevádzkovať, pretože voľným okom nedá zistiť, ktorá žiarovka vyhorela (nakoľko má farebnú banku, príliš malé žeravenie a pod.). 

 

Hoci vymieňame iba nízkonapäťové žiarovky, môže nás aj tak pri neopatrnom dotyku prúd zraniť, alebo dokonca usmrtiť. V sériovom zapojení by sme nemali používať žiarovky s rozdielnymi parametrami.  Všetky žiarovky musia byť rovnakého typu, teda najmä so zhodným prúdom. Keby boli v sérii zapojené žiarovky silnejšie a slabšie, potom by tie slabšie (s menším prevádzkovým prúdom) boli preťažené a čoskoro by sa prepálili. Ak je v celej zostave ktorýkoľvek vodič príliš tenký, môže sa prehrievať alebo pretrhnúť; aby sme zistili, či má správnu hrúbku, môžeme použiť ako meradlo káblik od bežných slúchadiel (napr. k mobilnému telefónu) - niečo tak tenkého sa pre vianočné osvetlenie používajúce zdroj 220 V nehodí, takže na osvetlení musia byť hrubšie.

 

Podozrivé sú takisto také svetlá, ktorých zástrčka nemá izoláciu na častiach kolíkov; pri zasúvaní do zásuvky totiž môžeme na kolík nechtiac siahnuť.

 

Svetelné reťaze bez riadnych údajov o svetelných zdrojoch a napätí celého systému sú pochybného pôvodu!

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Ako uskladniť vianočné osvetlenie

 

Tipy a triky pri kúpe a montáži osvetlenia interiéru

 

Ďalšie články na tému Interiér  

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.all-lighting.com

(i.n.)