Fotovoltaické článkyFotovoltaické články sa delia podľa viacerých parametrov.

 

Podľa štruktúry materiálu

 

- Monokryštalické články. Vyrábajú sa rovnakou technológiou ako kremíkové čipy. Táto výroba patrí k najdrahším, ale články majú lepšiu účinnosť ako články rovnakého typu z iného materiálu - u laboratórnych článkov s jedným prechodom dosahuje účinnosť okolo 25%, u najlepších komerčných článkov 22%. Kompletné panely z pospájaných článkov sa svojou účinnosťou blížia 20%. Monokryštalické články predstavujú približne 34% všetkých vyrábaných článkov.

 

- Polykryštalické články. Čipy sa vyrábajú rozrezaním polykryštalického kvadrového ingotu. Výroba je jednoduchšia a lacnejšia, dochádza k menším stratám. Články majú nepatrne horšiu účinnosť, avšak lepšie využitie plochy v solárnom paneli a lepší pomer výkon / cena. Najlepšia účinnosť u komerčných článkov je 17%, podiel týchto článkov na trhu je asi 47%.

 

- Amorfné články. Ide o polymérne, organické, umelo vytvorené nanomateriály využívajúce nanotrubice, kvantové bodky a podobne.

 

 

Podľa druhu vrstiev a technológie ich výroby

 

- Hrubovrstvové. Substrát je polovodič vyrobený rozrezaním monokryštalického alebo polykryštalického ingotu, na ňom sa vytvárajú ďalšie vrstvy. Majú stabilnejšie a lepšie parametre, ale väčšiu spotrebu materiálu a vyššiu cenu. Tvoria asi 82% všetkých vyrábaných fotovoltaických článkov.

 

- Tenkovrstvové. Polovodičové vrstvy sú nanášané na nepolovodičový substrát (plast, papier, sklo, ...), sú flexibilnejšie (často ohybné), ľahšie, lacnejšie, je menšia spotreba drahého materiálu a lepšia energetická návratnosť, avšak horšia účinnosť a menej stabilné parametre. Tvoria asi 17% všetkých vyrábaných článkov.

 

 

Podľa druhu materiálu

 

- Kremíkové. Ide o klasickú a najrozšírenejšiu technológiu. Články sú najdrahšie, ale majú najlepšie parametre.

- Na báze iných materiálov než kremík. Ide napríklad o GaAs, INP, CuInSe. Komerčne najrozšírenejšia je CdTe, pretože sa ľahko nanáša.

 

Podľa počtu prechodov

 

- S jedným. Výroba týchto článkov je jednoduchá, ale majú najmenšiu účinnosť, pretože zachytené môžu byť len fotóny s energiou väčšou alebo porovnateľnú so šírkou zakázaného pásu. U fotónov s nižšou energiou nedôjde k zachyteniu, u fotónov s vyššou energiou, ako je šírka zakázaného pásu, sa časť energie premení na teplo.

 

- Viacerými prechodovými. Majú väčšiu účinnosť, ale vyššiu cenu v dôsledku zložitejšej výroby. V budúcnosti je nádejný smer v spojení niektorých lacných tenkovrstvových technológií vrátane nanotechnológií, s mnohoprechodovou štruktúrou, umožňujúcou zachytávať a využívať fotóny z širšieho pásma vlnových dĺžok.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Typy malých vodných elektrární

 

Inštalácia domovej veternej elektrárne – pre a proti

 

Ďalšie články na tému  Alternatnívnom vykurovaní

 

2015© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.solarthoughts.co.uk

(i.n.)